רעיה שורקי והשרה עידית סילמן
רעיה שורקי והשרה עידית סילמןצילום: סיון מטודי ושלומית שביט

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן ורשות הטבע והגנים פירסמו כללים חדשים לאיסור הכנסת כלים חד פעמיים מפלסטיק לגנים הלאומיים ברחבי ישראל.

הכללים יוצגו לאישור במליאת הרשות ולאחר מכן יגיעו לאישור וועדת הפנים והסביבה של הכנסת ולועדת חוקה. בתום הליך זה הם יועברו לאישור וחתימת השרה ופרסומם ברשומות.

השרה סילמן אמרה כי "הכללים החדשים נועדו לשמור על ישראל נקייה וימנעו שימוש בכלים חד פעמיים בגנים הלאומיים שלנו. הכלים החד פעמיים מזהמים את הסביבה ומקורות המים שלנו ובתהליך הפירוק שלהם הופכים לחלקיקי פלסטיק זעירים העלולים לחדור למערכות הטבעיות הרגישות במיוחד בשמורות ובגנים הלאומיים".

"אנחנו ממשיכים במגמה של הפחתה במקור ועוברים לכלים רב-פעמיים- עכשיו גם בגנים הלאומיים של רשות הטבע והגנים והופכים את ישראל לנקייה ובריאה יותר", הוסיפה.

רעיה שורקי מנכ"לית רשות הטבע והגנים הוסיפה: "חוק עזר לגנים לאומיים חוקק בשנת 1967 ומאז עבר שינויים ותיקונים קלים מספר פעמים ובהתאם לשינוי ההתנהגות והנורמות בציבור. אני רואה חשיבות רבה בהוספת כלל בנושא כלים חד פעמיים ומעבר לשימוש ברב פעמי בגנים הלאומיים. בהתאם לתפקידי הרשות, הכללים יאפשרו שמירה על ערכי הטבע והמורשת המצויים בגנים במקביל לבריאות הנופשים".