נתניהו במסר לח"כ בני גנץ: אפשר להגיע להסכמה, בוא נדברדוברות

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר הערב (שלישי) מסר ליו"ר המחנה הממלכתי ח"כ בני גנץ.

"אני רוצה לפנות לבני גנץ. יש בינינו הרבה מחלוקות, אבל יש בינינו גם הרבה מן המשותף. לשנינו קוראים בנימין. שנינו נלחמנו בשדה הקרב נגד אויב משותף. והיום רוב העם מצפה מאיתנו שנעשה משהו למען מטרה משותפת. הוא רוצה שנגיע להסכמות. אבל כדי להגיע להסכמות צריך לעשות דבר אחד פשוט: לשים בצד את כל התנאים המוקדמים, את כל המכשולים, להיכנס לחדר ולדבר".

"לכן אני מזמין מחר בבוקר את הצוות שלכם שישב עם הצוות שלנו ונעשה את מה שרוב עם ישראל מצפה לו: נשב ונגיע להסכמות", דברי נתניהו.

גנץ דחה את הצעת נתניהו בנאום שנשא בפני פעילי מפלגתו. "בימים האחרונים פנה אלי נשיא המדינה שעושה מאמצים כנים למנוע את השבר הגדול, והציג מתווה שלדבריו היה מסוכם עם ראש הממשלה. מלכתחילה אמרתי לנשיא, שאני מתקשה לראות את הקואליציה תומכת במתווה, אבל חובתנו לנסות - באחריות ובזהירות הנדרשת. המתווה שהוצג, ועיקריו פורסמו בתקשורת, אינו מתווה החלומות שלנו. היינו נכונים לדון בו כבסיס, בכדי לעצור את ההפיכה המשטרית והפגיעה במדינת ישראל".

הוא הוסיף, "היינו מוכנים, מתוך הבנה שכשאנחנו נהיה בשלטון, נוביל תהליך רחב יותר שיבצר את שלטון החוק ויעגן את כללי המשחק בהסכמות רחבות. אתמול קיימנו התייעצויות וניתחנו את ההצעה – עד רמת הפסיק. מבלי להיכנס לפרטים אומר – שהעיקרון הראשון היה, שאם נגיע להסכמה – אליה לא הגענו, קודם כל תתוקן עילת הסבירות ויחוקק "חוק ההגנה", ורק אחריו יעשו תיקונים אחרים".

גנץ תקף את הממשלה בחריפות ואמר: "אתמול הוכח שמדינת ישראל נלקחה שבי בידי הקיצוניים – בעוד המתונים בקואליציה דוממים. אני קורא מכאן לבכירי הקואליציה להשמיע את קולם ולכפות את עמדתם. אני אומר למצביעי הקואליציה – תראו לאיזו תהום הם גוררים אתכם. הממשלה הזו לא כשירה לנהל מדינה. נתניהו צריך לפזר את הכנסת ומדינת ישראל צריכה ללכת לבחירות שיאפשרו איחוי של החברה הישראלית".

במענה להצעת נתניהו לשיח אמר גנץ: "רק אתמול נתניהו והליכוד הכחישו ודחו את הצעתם שלהם, והיום נתניהו מפזר ספין חדש של קריאה להידברות. אנחנו במחנה הממלכתי, נמשיך להתנהל באחריות. אנחנו מבינים שהציבור לא רוצה בברית הקיצונים. אם בעתיד ידם של המתונים בקואליציה תגבר, ונוכל למנוע את הרס הדמוקרטיה – אנחנו נהיה שם. אם תהיה אפשרות מוכחת ואמיתית בעתיד. אני חוזר – מוכחת ואמיתית בעתיד להגיע להסכמות שישמרו על הדמוקרטיה ויחלצו אותנו מהשבר הקשה והסכנות שניצבו לפתחנו – ידנו תהיה מושטת, ועיננו פקוחות ובוחנות".

בליכוד הגיבו: "גנץ ממשיך בחרמות ושוב בורח מכל ניסיון להגיע להסכמות. אפס במנהיגות, אפס בממלכתיות".

במחנה הממלכתי השיבו: "ב-19:55 - 'שנינו בנימין', ב20:15 - 'אפס במנהיגות'. האמת המצערת היא שלא ברור אם נתניהו רוצה הסכמות, מה שבטוח שבעת הזו - הוא לא יכול", אמרו במפלגה.

מוקדם יותר פורסם בכאן רשת ב' כי גנץ הציב תנאי לחזרה לשיחות הפשרה בבית הנשיא והן שהשיחות יתקיימו רק מול אנשי בית הנשיא בלבד - ולא מול נציגי הצוות של הליכוד.

על פי הדיווח בליכוד רצו שהשיחות יהפכו לישירות ושהן יערכו בין הצדדים ללא מתווך, לעומת המחנה הממלכתי שטענו שהדרך היחידה לוודא שלא מדובר בתרגיל, היא באמצעות ניהול השיחות מול אנשי בית הנשיא ולא ישירות בין הצדדים.

המשמעות הינה שצוות הנשיא ישוחח מול צוות המחנה הממלכתי לבד, וצוות הנשיא יקיים שיחה נפרדת מול צוות הליכוד.

אמש, גנץ נפגש עם ראשי צוות המשא ומתן של סיעתו לשיחות בבית הנשיא, חברי הכנסת חילי טרופר וגדעון סער, כדי לדון בפרטי המתווה שגיבשו אנשי בית הנשיא. בסיום הפגישה, גנץ נתן אור ירוק לשניים לחזור לשיחות בבית הנשיא, לאחר הפסקה של כמה חודשים מאז שהשיחות הופסקו, על רקע העיכוב שהיה בבחירת נציגי הכנסת לוועדה למינוי שופטים.