אילון מאסק
אילון מאסקצילום: רויטרס

אלון מאסק, הבעלים של איקס (לשעבר טוויטר) מאיים להגיש תביעת דיבה נגד הליגה נגד השמצה בטענה שהיא חותרת "להרוג" את הרשת החברתית בבעלותו באמצעות טענות בדבר פרסומים אנטישמיים.

"למען הסר ספק, אני תומך בשיח חופשי, אך אני נגד אנטישמיות מכל סוג", כתב מאסק והוסיף בעניין זה: "כדי לנקות את השם של במה זו (איקס) בהקשר לאנטישמיות נראה שאין לנו כל ברירה אלא להגיש תביעת דיבה נגד הליגה נגד השמצה. כמה אירוני העניין".

מאסק טוען, כי הטענות של הליגה נגד השמצה נגד איקס שחקו חלק ניכר מערכה של החברה שנרכשה בסכום של 44 מיליארד דולרים.

"בהתבסס על דברים ששמענו ממפרסמים, נראה שהליגה נגד השמצה אחראית לרוב אובדן ההכנסות שלנו", הוסיף מאסק. איני רואה תרחיש שבו הם אחראים לנזק בשווי של פחות מעשרה אחוזים, כלומר כארבעה מיליארד דולר".

עוד רמז מאסק שהוא אינו מוציא מכלל אפשרות לפרסם מידע על הליגה נגד השמצה שיחשוף את המעורבות שלה בפגיעה בחופש הביטוי.

בחודש מאי האחרון פרסמה הליגה נגד השמצה דוח הטוען כי ברשת איקס אין מדיניות בקרה מספיקה למניעת פרסומי שנאה. הדוח תיעד במשך שלושה חודשים יותר מ-5,000 דוגמאות של ביטויי אנטישמיות מובהקים מחשבונות איקס שהוחזרו לפעילות.

ג’ונתן גרינבלט, מנכ"ל הליגה נגד השמצה, נועד בשבוע שעבר עם מנכ"לית איקס ודן עימה בהפצת פרסומי השנאה ובצורך לטפל בנושא. הליגה נגד השמצה תמשיך להיות עירנית והיא תיתן קרדיט לאלון מאסק אם יחול שיפור", אמר גרינבלט, שציין עוד כי הליגה "שומרת לעצמה את הזכות לבקר אותה (את איקס) עד אשר יהיה שינוי".

בחוגי הימין בארה"ב מאשימים את הליגה נגד השמצה באימוץ אג’נדת השמאל הקיצוני ככלי פוליטי. כך למשל, הם טוענים, כי הליגה נגד השמצה רוצה לשלוט בשיח ברשתות החברתיות בהתאם להגדרות שלה של ביטויי שנאה, ולפיהן האמירות "חיי לבנים חשובים" והתנגדות לסמל של ארגון השמאל הרדיקלי 'אנטיפה' הן סוג של שיח שנאה.