בני שטיינמץ
בני שטיינמץצילום: פלאש90

בית המשפט בקפריסין הורה לשחרר את איש העסקים הישראלי בני שטיינמץ בערבות עד לביטול תוקפו של צו המעצר האירופי. שטיינמץ שוחרר בתנאים מגבילים.

המיליארדר שטיינמץ נעצר ביום חמישי בלרנקה בקפריסין בעקבות צו מעצר אירופי שהוצא על-ידי שלטונות רומניה.

סיבת הוצאת הצו בשל עונש מאסר לחמש שנים התלוי ועומד נגדו מאז דצמבר 2020 בפרשיית הונאת קרקעות הנחשבת לפרשת השחיתות מהגדולות ברומניה.

נגד שטיינמץ גם תלוי ועומד עונש מאסר למשך שנה וחצי בגין הרשעתו בשוויץ בעבירות שוחד לנשיא גינאה.

מטעמו של שטיינמץ נמסר לאחר מעצרו כי הצו כבר בוטל במדינות שונות באירופה, לרבות ביוון ובאיטליה, וכי "ועדת הערעורים של אתונה ביוון דחתה במרץ 2022 את בקשת השלטונות הרומניים להסגרתו של בני שטיינמץ, לנוכח הפגיעה בזכותו להליך הוגן ברומניה, כמו גם הסיכון האמיתי של היותו נתון ליחס מפלה, בלתי אנושי ומשפיל אם יוסגר. בכך בוטל ה-EAW בבירור על-ידי השופט היווני. בנוסף, גם באיטליה החליטו הרשויות האיטלקיות כי אין להוציא לפועל את ה-EAW באיטליה, מאותן סיבות.

עוד נמסר: "יצוין גם כי האינטרפול ביטל את ההודעה האדומה שלו, ובכך ביטל את צו המעצר הבינלאומי שהוציאו הרומנים נגד מר שטיינמץ, לאחר שזיהה שורה של הפרות זכויות אדם, כמו גם הפרה של זכותו הבסיסית להליך הוגן ברומניה. בדוח הרלוונטי שהוציא האינטרפול, מצוין בבירור כי התביעה של מר שטיינמץ הייתה ממניעים פוליטיים".

"מר שטיינמץ מברך על ההזדמנות לזכות במדינה אירופית נוספת, בהליך נגד רומניה, מדינה הידועה לשמצה בחוסר הכבוד שלה לזכויות אדם. שטיינמץ בטוח שהצדק ינצח גם בקפריסין, ויאשר שהיסודות החזקים של המערכת המוסרית והמשפטית של האיחוד האירופי ינצחו נגד פרקטיקות לא דמוקרטיות כמו אלה של השלטונות הרומניים", נמסר מטעמו של שטיינמץ לסיום.