אבו מאזן
אבו מאזןצילום: רויטרס

רק פיסות קטנות מנאומו של יו"ר הרש"פ אבו מאזן בועידת הפתח' חדרו לתקשורת הישראלית, אולם הקשבה לנאום כולו מעלה לא מעט אמירות מקוממות שיתכן ויש מי שמעוניין להשתיק.

המזרחן ד"ר אדי כהן הקשיב לנאום המלא ונותר תוהה לאן נעלמה ההסברה הישראלית.

"כשתרגמתי את הספר שלו לפני כעשר שנים, התחלתי לקרוא את הספר ורבים בשמאל הישראלי אמרו לי שהוא השתנה ומה שכתוב שם כבר לא משקף את עמדותיו שהשתנו מאז", מציין ד"ר כהן בראיון לערוץ 7 ובהתייחסו לספרו של אבו מאזן שהיה לדוקטורט שלו ובו הוא מגמד דרמטית את ממדי השואה ואף טוען לקשר בין התנועה הציונית למפלגה הנאצית.

אך מסתבר שעמדותיו של אבו מאזן נותרו כפי שהיו. "מדי פעם היו לו יציאות, בעיקר בערבית, נגד היהודים. הוא לא מפספס הזדמנות להשחיר את פני היהודים ולטעון שאנחנו לא מכאן, אלא אירופאים שהגיעו לכאן כקולוניאליסטים", מציין ד"ר כהן.

באשר לנאומו האחרון מציין כהן כי הנאום נישא כבר לפני כשבועיים והעודה שלא זכה לתשומת לב תקשורתית גרם גם לו עצמו שלא לתת את דעתו על תוכנו של הנאום. העיתונות ציטטה מתוך הנאום רק משפט אחד הנוגע להאשמת היהודים בהלוואה בריבית ורדיפת שוחד, אך באחרונה בהחליט כהן לעבור על הנאום כולו וגילה בו כמה וכמה נתונים שהוסתרו או הובלעו.

עוד קודם למשפטים שהוסתרו מדגיש ד"ר כהן כי גם המשפט בו קובע אבו מאזן שהיהודים לא נרצחו בשל היותם יהודים אלא בשל אופיים רודף הממון, הוא משפט הנופל על אזניים ערביות קשובות שמגיעות למסקנה שהיטלר צדק בכך שיצא למסע הרצח נגד העם היהודי. "זו הכחשת שואה לכל דבר", הוא קובע ושואל: "אצלנו אפילו לא מגנים את דבריו, גם לא ראש הממשלה, שר החינוך, שר החוץ? איפה הגינויים שלהם?".

אך אם לא די בכך, מציין כהן, ניצל אבו מאזן גם את הבמה הזו על מנת לטעון שליהודים אין קשר של ממש לארץ ישראל ולמעשה מדובר בכובשים או מי שנקלעו לאזור שלא בטובתם, במקרה. "הוא אומר שיהודי אשכנז אינם שמים ולכן היטלר לא היה אנטישמי", מספר ד"ר כהן. אבו מאזן רואה ביהודי אשכנז צאצאי האימפריה הטאטארית שבחרו להתגייר, אך לא חלק מהעם היהודי השמי.

למעשה בעיני אבו מאזן היטלר אינו אנטישמי שכן הוא לא רצח את היהודים בשל היותם שמים אלא בשל אופיים כמלווים בריבית שהרסו את הכלכלה הגרמנית. היכן הגינוי מצד חוקרי השואה ואנשי 'יד ושם? הוא שואל וקובע כי נאום שכזה אמור היה להיות מתורגם ומופץ על ידי משרדי החוץ, ההסברה והתפוצות כחלק מהסברה הישראלית, אך דבר לא נעשה.