דגן וחבר הפרלמנט האירופי עם השר ברקת
דגן וחבר הפרלמנט האירופי עם השר ברקתצילום: דוברות

במסגרת ביקורו ההיסטורי של חבר הפרלמנט האירופי כריסטיאן טרס בישראל ובשומרון, בכנס הנהגות ישובים, נחתם בינו לבין ראש מועצת שומרון יוסי דגן הסכם להקמת יוזמה משותפת שמטרתו חיזוק היחסים בין הצדדים, ומלחמה באנטישמיות ובמימון הטרור. במעמד השתתף שר הכלכלה ניר ברקת.

הכנס, אותו הפיקו אגף ישובים ומתנ"ס המועצה, התקיים בנוכחות איש התקשורת אברי גלעד, ומאות מהנהגות השומרון.

במהלך שהותו בישראל, סייר חבר הפרלמנט טרס בשומרון עם דגן וראה ממקור ראשון את הקשר וההיסטורי בין היהודים לשומרון. הוא נוכח מקרוב בטרור היומיומיים הניצבים בפני ישראלים החיים בשומרון ובדו-קיום המתקיים כתוצאה מהעבודה המשותפת במפעלים באזורי התעשייה.

בהצהרה משותפת צוין כי שני הצדדים מצאו שהמשך מימון הרשות הפלסטינית מכספי האיחוד האירופי, הוא למעשה מימון שמגיע למשכורות למחבלים ולקידום הסתה ואנטישמיות במערכת החינוך הפלסטינית ויש לעצור זאת לאלתר. בנוסף, הוסכם לקדם את הפעילות באזורים בהם יש דו קיום".

"יוזמת שיתוף הפעולה נועדה לנצל הזדמנויות לשיתוף פעולה כלכלי, יוזמות חינוך ולחימה נגד מדיניות הפוגעת ביחסי הפרלמנט האירופי וישראל ומקדמת שנאה וטרור באזור", נכתב בהצהרה.

חבר הפרלמנט האירופי כריסטיאן טרס הסביר את רצונו לפעול בנושא: "לא הייתי מודע לאתגרים הממשיים המתרחשים בתחום הזה. גיליתי באופן אישי לראשונה שמכספי האיחוד האירופי, הרשות הפלסטינית מדפיסה ספרים שמחנכים לשנוא יהודים. לא באתי לשומרון מתוך כוונה לשאת נאומים או להרצות לאף אחד, אלא יותר רציתי לראות ולהקשיב ולבסוף לשאול שאלות. הזמן שביליתי כאן, זה היה זמן פתיחת עיניים עבורי, כמה קילומטרים מכאן ראיתי את הפתרון, ראיתי מפעל שבו יהודים עובדים עם ערבים והם הסתדרו. צריך לוודא שלפחות הכסף שלנו, הכסף של האיחוד האירופי, לא יממן עוד ספרים שמלמדים ומדרבנים ילדים לשנוא מישהו אחר. אבל באותו הזמן להסתכל על הצד החיובי - יש דרך לחיות בשלום אם יש לך עבודה, אם יש לך חיים טובים ואתם כבר מוכיחים את זה".

השר ניר ברקת הוסיף: "אני מאמין מאוד גדול שאחד הדברים הגדולים ביותר שיש לנו היום זה לשכנע את העולם. לכן, החשיבה מחוץ לקופסה היא קריטית ביכולת שלנו לשכנע את העולם בצדקת דרכנו. אני מסתכל עם הרבה תקווה קדימה, כולנו מבינים את האחריות הגדולה שיש לנו לכתפיים. אני רוצה לאחל לנו שהתכניות שלכם יצליחו להתגשם".

יוסי דגן סיכם: "אני בטוח שיחד נביא לשינוי אמיתי בפרלמנט האירופי. אין לי ספק שמשלם המיסים באירופה לא מודע לכך שהכסף שלו הולך למימון ספרי לימוד שמלמדים לרצוח יהודים. זה דבר שצריך להפסק ואני מודה לתרס על הידידות שלו והמחוייבות לישראל ולשומרון".