צביקה וישנגרד
צביקה וישנגרדצילום: ברוך גרינברג

בשבוע שעבר אישר מרכז הבית היהודי את הסכם האחדות שנחתם בין מפלגת הציונות הדתית והבית היהודי. מספיק להסתכל בתמונתם של ראשי המפלגות, כאשר הם עומדים יחדיו מחויכים, כדי להבין שמהלך חשוב נעשה עבור כלל הציבור הדתי־לאומי במדינת ישראל.

דקות ספורות לאחר שפורסם בפומבי על חתימת ההסכם, כתבתי לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' הודעה קצרה: "יישר כח גדול", תשובתו הגיעה תוך זמן קצר: "ברוך השם והרבה בעזרתך".

למחרת, שוחחנו טלפונית והוא אמר לי שההסכם אותו הובלתי יחד עם חבריי לסיעה ובעזרתם של שושבינים טובים מראשי הציבור הדתי לאומי בעיר, לאחדות הרשימות המקומיות של המגזר בפתח תקווה היה הסימן המובהק שהראה לכולם שכאשר פועלים למען טובת הציבור ניתן לגשר על כל הפערים. כיום, אמר לי השר סמוטריץ', כולם מבינים שהדבר היחיד שהציבור רוצה ומעוניין בו הינו איחוד השורות ומניעת פיצולים.

זה לא סוד שבמישור הארצי ישנן תפיסות עולם שונות בין איילת שקד לבצלאל סמוטריץ' ובין שמחה רוטמן למתן כהנא – אך אם נחשוב על זה, נבין שבמישור המקומי אין שום הבדל בין חברי סניף הבית היהודי לבין אלו שתמכו בבחירות האחרונות ברשימת הציונות הדתית לכנסת: ילדינו התחנכו באותם מוסדות החינוך המפוארים בפתח תקווה, היו יחד בתנועות הנוער השונות והמשיכו יחד לישיבות ההסדר, למכינות הקדם צבאיות, לשירות צבאי ולשירות הלאומי; כולנו נפגשים דרך קבע בבתי הכנסת ובאירועי התרבות היהודית בעיר ללא קשר למפלגה שאותה בחרנו לכנסת. לכן, סברנו שאין שום סיבה שדווקא במקום הכי חשוב, העיר שבה אנו מתגוררים, נהיה מפוצלים.

כשאני נשאל לשם מה אני צריך את כל ההתעסקות בפעילות הציבורית בעיר, שהרי מעבר לראש העיר וארבעת סגניו, כל שאר חברי המועצה עושים זאת בהתנדבות מלאה, אני עונה שיש לכך כמה סיבות: אני מאמין שיש לחבר מועצה יכולת אמיתית להשפיע, יש לו יכולת לעשות למען אחרים, וכן, גם אגו גדול שמניע אותנו לפעול ולעשות.

אבל האגו הוא חרב פיפיות, כמו שהוא יכול להוות מניע חזק לטובת הציבור - הוא יכול להיות יועץ רע שלוחש באוזנו של מועמד כזה או אחר: אל תוותר, אתה הכי טוב, למה שהוא יהיה בכיר ממך וכן הלאה.

אותו אגו לא מסתכל על טובת הציבור, ולכן לצערי הרב יש מקומות רבים מדי שלא טובת הציבור מול עיני נבחריו אלא טובתם האישית. באיחוד הסיעות בפתח תקווה, הזזנו הצידה את האגו של חמישה אנשי ציבור בעלי ניסיון מוכח, אשר כל אחד ואחת מהם ויתר קצת על כבודו - לטובת הציבור הדתי־לאומי בעיר.

כך גם הטיבו לעשות בצלאל סמוטריץ' וחגית משה בשעה שאיחדו את שתי המפלגות, וכך יהיה נכון לעשות בכל עיר ויישוב. לו רק יסתכלו המתמודדים דרך עדשה רחבה וירצו לעשות את מה באמת טוב ונכון עבור הציבור.

אחדות השורות זה דבר הכרחי, במיוחד בימים אלו של קיטוב ופילוג כל כך גדול בעם ישראל. כך, לפחות בתוך הבית שלנו נתאחד ונצא מחוזקים.

הכותב הוא ראש סיעת "יחדיו" הבית של הציונות הדתית פתח תקווה