תוצאות רעש האדמה במרקש
תוצאות רעש האדמה במרקשצילום: reuters

ענת אביתר, מנהלת המחלקה לישראלים בחו"ל במשרד החוץ, מסבירה בשיחה עם ערוץ 7 על טיפול המשרד ברעש האדמה במרקש שבמרוקו ומפצירה באזרחי ישראל להישמע לחוק המקומי ולנהוג בזהירות ובאחריות, זאת לקראת טיסות רבות הצפויות לצאת מישראל לרגל חגי תשרי.

אביתר הסבירה תחילה על התגלגלות האירוע במרוקו: "בשעות בוקר המוקדמות התקבלו פניות במרכז מצב של משרד החוץ על אירוע של רעידת אדמה במרקש. במקביל גם הגיעו פניות מהתקשורת. המחלקה לישראלים בחו"ל, המטפלת בישראלים השוהים במצוקה בחו"ל, עודכנה מיד אודות האירוע. יצרנו קשר עם הקונסולית שלנו במרקש, דורית אבידני, כפי שנהוג באירועים רבי נפגעים מסוג זה. לאור זאת נפתח חפ"ק גם במטה כאן בארץ וגם בשטח האסון. אנחנו מתעדכנים און ליין על רשימה של ישראלים מנותקי קשר. מי הם, מי המשפחות, מי נציג המשפחה שעימו אנחנו עומדים בקשר".

אביתר המשיכה בהסבר על הטיפול של משרד החוץ במקרה: "במקביל אנחנו אלו שעומדים בקשר מול חברות החילוץ כדי להבין מה ניתן לעשות. בתוך כל האירוע הזה מתקיימים כל העת חיתוכי מצב במשרד החוץ בראשות המנכ"ל בהם כמובן המחלקה לישראלים בחו"ל ומרכז המצב וכלל הגורמים הרלוונטיים במשרד ומחוצה לו".

יוזכר כי רעידת האדמה אירעה בשעה 23:11 שעון מרוקו (1:11 בלילה שעון ישראל, בין שישי לשבת), והורגשה גם בשתי הערים הגדולות במדינה, קזבלנקה ורבאט - ואף בפורטוגל ובאלג'יריה.

"הבוקר (א') בשעה מוקדמת יצא למרקש צוות סיוע מישראל, כאשר לשמחתי אמש לקראת חצות יצרנו קשר עם מנותק הקשר האחרון. היו כ-60 מנותקים בתחילת האירוע, ובסיוע מרכז מצב והשגרירות הגענו לכך שכל מנותקי הקשר נמצאו ויצרו קשר עם המשפחות'".

אביתר הסבירה על פעילותה השוטפת של המחלקה בראשה היא עומדת, ותיארה כי: "באופן עקרוני, המחלקה לישראלים בחו"ל מסייעת לישראלים השוהים בחו"ל במגוון מצבים. אם זה עצורים, מנותקי קשר, נפטרים ואירועים רבי נפגעים. אזרחים ישראלים רבים מטיילים בעת הזאת ברחבי העולם, ואנו קוראים להם ליהנות מהביקור אך להבין שהם נתונים בסביבה שונה מישראל. חובה להישמע להוראות של הרשויות. לא לשכוח לוודא את תוקף הדרכון ולהבין כי ישנה חשיבות רבה לרכישת פוליסת ביטוח שמתאימה לאופי הטיול. טרם היציאה מהארץ יש להתעדכן באתר המשרד".

ענת אביתר - מנהלת המחלקה לישראלים בחו"ל במשרד החוץ
ענת אביתר - מנהלת המחלקה לישראלים בחו"ל במשרד החוץצילום: משרד החוץ

"חשוב באמת להישמע לחוק המקומי. לבדוק את התיקים ולדאוג שלא מכניסים דברים אסורים. צריך להבין, מדינת ישראל לא יכולה להתערב בהליכים משפטיים של ישראלים בחו"ל, אנחנו מסייעים רק כאשר מדובר במקרים הומניטריים ייחודיים".

עוד המליצה אביתר כי: "אנחנו מאוד ממליצים לא לטייל לבד. מומלץ תמיד לטייל עם עוד חבר שיוכל לקרוא לעזרה בעת צרה ושיהיה מי שידע היכן אתם מטיילים. זה תקף כמובן גם עכשיו לקראת החגים. במקרים מסוימים מומלץ להימנע מהגעה למקומות הומי אדם. באופן עקרוני טרם היציאה חשוב לעבור על האתר של הלוט"ר להתעדכן באזהרות המסע בהיבטים ביטחוניים".

לסיום הסבירה אביתר על הצוות המנוסה במשרד, המסייע 24/7 לישראלים בכל מקום בעולם: "במחלקה לישראלים בחו"ל צוות עובדים מקצועי ומנוסה הפועל במסירות רבה בכל עת לאורך כל שעות היממה גם בשבתות ובחגים בשאיפה לסייע לכל אזרח ישראלי הנקלע למצוקה בחו"ל. עם זאת קיימת ציפייה מהאזרחים להיות אחראיים, לנסוע בבטחה ולא לקחת סיכונים מיותרים וודאי שלא לנסות להתעמת עם הרשויות או לעבור על החוק. מאחלים לכלל המטיילים הישראלים בחו"ל נסיעה מהנה ובטוחה".

מרכז המצב של משרד החוץ מאויש ופעיל בכל ימות השנה, 24 שעות ביממה ומסוגל לתת מענה ראשוני לפניות אזרחים בכל שעה. המרכז ערוך לפעילות במצבי שיגרה ובמצבי חירום ו/או משבר, ופועל בשיתוף פעולה עם גופים רשמיים בארץ וברחבי העולם. ​​​​לדף המידע המלא של מרכז המצב לחצו

מספר הטלפון של מרכז המצב - זמין 24/7: 02-5303155

אגף הלוט"ר במטה לביטחון לאומי (מל"ל) מפיץ את אזהרות המסע הרלוונטיות, מחולקות לפי מדינה ודרגת סיכון, ויש להתעדכן באתר טרם נסיעה לחו"ל. לאתר אזהרות המסע לחצו. מספר טלפון של אגף הלוט"ר במל"ל, זמין 24/7 לשאלות ובירורים: 02-6667444