ברכה זיסר ודודו סעדה
ברכה זיסר ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את ברכה זיסר מייסדת מאגר מח העצם המרכזי בישראל שמכיל מעל מיליון דגימות, ומנהלת בית ההחלמה "אורנית" לילדים חולי סרטן מטעם ארגון 'עזר מציון'.

"בעלי חלה במחלת הסרטן בגיל 31. הוא עבר טיפולים והחלים וחשבנו שזה מאחורינו, אבל המחלה חזרה. הבנתי שאנחנו חזק בעולם האונקולוגיה, ושם נחשפתי לראשונה למושג מח עצם. בזמנו היה מאגר קטן מאוד בי"ח הדסה שכלל כמה עשרות דגימות בודדות, ולא הספיק לנו. הבנו מהרופאים שאם לא מוצאים דגימה מתאימה למוטי אין להם הרבה מה להציע לנו", היא סיפרה.

מח עצם נמצא בעצמות הרחבות בגוף, עצם הזנב או עצם בבית החזה, זהו בית החרושת של כדוריות הדם החיוניות לגוף. המקום בו נוצרות הכדוריות הלבנות האדומות והטסיות, שהן אחראיות על הקרישיות בדם. בלי בית החרושת הזה אי אפשר לחיות.

הכדוריות האדומות אחראיות על נשיאת החמצן לכל מקום בגוף, הכדוריות הלבנות אחראיות להילחם בכל הזיהומים למיניהם בגוף והטסיות אחריות על קרישה. אם מישהו נפצע ואין מספיק טסיות - הוא ידמם למוות. הלוקמיה זו מחלה שפוגעת בייצור הכדוריות בתוך מח עצם, ולכן צריכים להביא פס ייצור חדש, פשוט להרוס את בית החרושת החולה, ולהביא פס ייצור חדש שיעבוד כמו שצריך.

בואו לקחת חלק בפעילות ארגון עזר מציון

"אחרי שמוטי הבריא הוא אמר לי שהוא רוצה להביא קורבן תודה על זה שהוא חי. חשבנו יחד מה אנחנו רוצים לעשות. חברנו לארגון עזר מציון והקמנו את בית אורנית, והדבר השני היה שהחלטנו שצריכים להקים מאגר מח עצם. בעבר זה היה בדיקת דם, מאז 2008 זו בדיקה באמצעות רוק - ממש כמו בדיקת קורונה.

בזכות אלעזר שטרן צרפנו את שרשרת החיול בצה"ל שמכניסה באופן קבוע תורמים פוטנציאליים למאגר, בתחילת הגיוס. עד היום הצלנו למעלה מ5,000 איש עם מאגר מח העצם היהודי הגדול בעולם".

היא סיפרה כי בית אורנית הוא מלונית מטעם עזר מציון, שנותנת מנוחה ורגיעה לילדים החולים ומשפחותיהם. היא כוללת 30 חדרים ובנוסף פינת חי וג'ימבורי, וחדר מחשבים וחדר גיימינג, וגם אמנות וגינה וכוללת גם אש"ל.

"ישנו מתחם לפעילויות לבוגרים חולים עם חוגים ובעיקר קבוצות תמיכה. כי משפחות החולים זקוקות יותר מכל לתמיכה נפשית. הן עוברות טלטלה, אני נחשפת לקשיים של משפחות, רואה חולים. עם השנים לא קיבלתי חוסן שמוביל לאדישות. אני כל הזמן חושבת איך אפשר לעזור יותר, שותפה לכאב שלהם. כשהמשפחות בוכות אני שותפה לבכי יחד איתם".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט.

האזנה נעימה.

בואו לקחת חלק בפעילות ארגון עזר מציון