ההפגנה הערב
ההפגנה הערבצילום: ללא קרדיט

אלפי מפגינים הגיעו הערב (שני) למחאה מול בית המשפט העליון בירושלים לקראת הדיון מחר על העתירות שהוגשו נגד החוק לצמצום עילת הסבירות. בעקבות ההפגנה, כביש בגין נחסם לתנועה.

במהלך המחאה התעמתו מפגינים עם שוטרים שדרשו מהם שלא להפר את הסדר.

מספר מוחים הדליקו אבוקות בניגוד לחוק. בפעילות בלשי המשטרה, נעצרה אישה בחשד שהדליקה אבוקה. בתיקה נתפסו אבוקות נוספות.

עשרות מפגינים התפרצו לכביש בגין וחסמו אותו לתנועה לזמן קצר. כוחות משטרה הגיבו במהירות ופעלו לפינויים מהכביש בתוך דקות בודדות והציר נפתח לתנועה מלאה.

תיעוד מההפגנהדוברות המשטרה

יו"ר ועדת החוקה ח"כ שמחה רוטמן מסר אתמול (ראשון) לבג"ץ, באמצעות עורך דינו אבי סגל, את תשובתו בעניין העתירות לביטול חוק צמצום עילת הסבירות.

רוטמן פתח את תשובתו בקביעה כי "בית המשפט הנכבד נעדר סמכות לערוך ביקורת שיפוטית על חוקי יסוד".

"המקום לנהל את הדיון בתכנית לתיקון מערכת המשפט בכללותה היא הכנסת וועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת" ציין.

הוא הוסיף כי "אכן, נשיאת בית המשפט העליון, הנהלת בתי המשפט ונשיאים קודמים של בית המשפט העליון, הוזמנו למסור עמדתם בפני ועדת חוקה חוק ומשפט ולמגינת הלב בחרו שלא לעשות כן. נדמה, אפוא, שניתן בעניין זה להחיל את דוקטרינת ההשתק, לרבות השתק שיפוטי".

בנוסף ביקש יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט להדגיש ולהזכיר את תוכנה של הצהרת האמונים של שופטי ישראל. "אני מתחייב לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, לשפוט משפט צדק, לא להטות משפט ולא להכיר פנים".

"מאחר ואין חולק כי בית המשפט הנכבד נעדר כל הסמכה בחוק או בחוק יסוד לערוך ביקורת שיפוטית על חוק יסוד (שלא לדבר על פסילתו), הרי שכל ביקורת שכזו תעמוד בסתירה להצהרה דלעיל", סיכם רוטמן.