רס"ן הרב סיאני ואביגדור נוימן בטקס
רס"ן הרב סיאני ואביגדור נוימן בטקסצילום: דובר צה"ל

רב חטיבת הצנחנים, רס"ן איתמר סיאני מסביר בשיחה עם ערוץ 7 על העוצמות האדירות שהכיר במהלך שירותו בחטיבה, אות ההצטיינות שקיבל מהמח"ט וחברו אביגדור נוימן, שורד השואה בן ב-92 שריגש אותו במיוחד כשהגיע לטקס, וקיבל בעצמו אות הוקרה מהחטיבה האדומה.

הרב סיאני התייחס תחילה לתפקידו כרב החטיבה והאירועים שנחרטו בזיכרונו, ואמר: "אני מסיים שלוש שנים וקצת כרב חטיבת הצנחנים. תפקיד קודם הייתי רב חטיבה 7 בשריון, ולפני כן הייתי באזרחות ונגד רבנות בשייטת 13. השירות בצנחנים הוא שירות מאוד משמעותי, שאני חושב שכל השירות עצמו הוא חוויה אחת גדולה, אבל אם אני בוחר במבט לאחור כמה מפגשים אישיים ונקודות שמבחינתי לא אשכח, אלו יהיו ראשית בימות החורף של שנת 2021, כאשר אני מצטרף למעצר של מבוקש כחפ"ק מ"פ של הפלוגה החרדית 'חץ' בגדוד 202".

"אני מצטרף ללוחמים שהולכים ברגל שמונה קילומטרים בשקט מופתי, ואני רואה את מצב הרוח והשליחות של הלוחמים, האמונה בצדקת הדרך ובמה שהם הולכים לעשות. אנחנו מגיעים למבוקש ובצורה מדוייקת ומהירה שולפים אותו וחוזרים חזרה. אמרתי ללוחמים אחרי הפעילות שזה פשוט לחבק אותם. בחורים צעירים שעושים דברים כל כך גדולים זה מרגש", ציין הרב סיאני.

"נקודה נוספת היא יציאה שלי במשלחת 'ברק השמיים', בו יצאנו 100 צנחנים לסלובניה למסע בעקבות חנה סנש וצנחני היישוב, שהלכו למשימה החשובה של הצלת אחיהם. המסע היה באזור תשעה באב והייתה בו גם צניחה של הצנחנים. היה מרגש מאוד לראות את העוצמה המטורפת של חיילי צה"ל צונחים בשמי אירופה".

הרב סיאני לפני הצניחה באירופה
הרב סיאני לפני הצניחה באירופהצילום: דובר צה"ל

"מכאן אני מדלג ליולי 2023, כשאני עובר עם חיילי סיירת צנחנים רגע לפני שהם נכנסים לקרב בג'נין. הם לא ידעו לאן הם נכנסים, אבל כשאני מדבר איתם אני רואה שהם מבינים את המשמעות, יודעים שזה רגע האמת, שהם הכי חזקים, וככה הם גם חזרו ותפקדו במהלך כל ימי מבצע 'בית וגן', ברוח לחימה עצומה וחיובית".

הרב תיאר את הייחודיות של חטיבת הצנחנים, בה ההתנדבות מעל הכל: "כל רגע בשירות בחטיבה הוא איכותי ומשמעותי. החטיבה הזו לא מושכת את האנשים, אלא מדובר באנשים שבאו, התנדבו, עברו גיבוש והתאמצו כדי להיות שם. אני תמיד אומר שבצנחנים החומר האנושי הוא שמנצח. האנשים עצמם זה הכוחות הפועלים בחטיבה. אם זה לדוגמא רס"ר הבא"ח ניסים מימון, שרוחו ומסירות הנפש שלו עבור החיילים היא משהו שאי אפשר בכלל להתחיל לתאר, זאת כמובן לצד כלל המפקדים בגדודים השונים, הקצינים והנגדים הנפלאים שיש אצלנו בחטיבה".

בהמשך סיפר הרב על מעמד הטקס וניצול השואה בן ה-92 אביגדור נוימן, שהגיע גם הוא למעמד המרגש: "בחרו 37 מצטיינים לקבל אות הצטיינות ממפקד החטיבה, אני אישית חושב שכל חייל ראוי לאות הזו. אין ספק שהיה טקס מאוד מאוד מרגש, שהיה בסימן 50 שנה למלחמת יום הכיפורים, שם החטיבה נלחמה בכל החזיתות. אני רואה בזה חיבור של כל הדורות להצטיינות וליוזמה של הלוחמים. רגע מאוד מרגש עבורי בטקס היה שבא לכבד אותי בנוכחותו בטקס אביגדור נוימן, שורד שואה בן 92 ששרד את מחנות ההשמדה ושתי צעדות מוות. אביגדור מבוני המדינה והארץ, התגייס לצה"ל ושירת שירות קבע משמעותי".

"לראות אותו עוזב הכל ומגיע לכבד אותי ריגש אותי ביותר. גם מפקד החטיבה כיבד את אביגדור והעניק לו אות הוקרה מהחטיבה, ובמשך דקות ארוכות מחאו לו כפיים וזה ריגש אותי ביותר. אדם שעבר תופת ועומד באודיטוריום חטיבת הצנחנים אחרי הכל, זה העביר לי את המסר שבאמת אנחנו עם חזק ויש לנו מדינה חזקה".

הרב רס"ן איתמר סיאני
הרב רס"ן איתמר סיאניצילום: דובר צה"ל

לסיום איחל הרב 'שנה טובה' ופנה אישית לצעירים המיועדים לגיוס: "אני רוצה לאחל קודם כל לעם ישראל שתהיה לנו שנה של ביטחון, של שלום, של אהבה ואחווה. למתגייסים החדשים אני אומר בואו לגיבוש. בואו לחטיבה. יש פה בית מחבק, בית עם סטנדרטים של עוצמה ושל מחויבות. גם בגיבוש האחרון ראיתי איך החיילים נלחמים עם ברק בעיניים, עם התשוקה שלהם להגיע לחטיבת הצנחנים, ובכלל כשאתה רואה חיילים כאלה אחרי שנה וחצי, איזה דרך הם עשו, זה מטורף. מכל הרבדים של החברה הישראלית באים לצנחנים וזה היופי אצלנו".