יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש האופוזיציה חבר הכנסת יאיר לפיד קיים (רביעי) פגישה עם ראשי רשויות מהחברה הערבית בעיריית אום אל-פחם, לנוכח העלייה באירועי האלימות והרצח בחברה הערבית.

בפתח הישיבה האשים ראש העיר המארח, סמיר סובחי מוחמד, את הממשלה שאינה פועלת ואינה עושה דבר כדי לבלום את גל האלימות והפשיעה בחברה הערבית.

לדבריו, מדובר ב"מדיניות מכוונת" של הממשלה אשר מסכנת גם את החברה היהודית, והיא באה לידי ביטוי באי יישום התוכניות הקיימות כמו המרכזים לחוסן נפשי, הקפאת תקציבים והעברת נושא הביטחון לידי איתמר בן גביר, ו"אנו רואים במו עינינו את התוצאות הטרגיות".

ראש עיריית אום אל-פחם ביקש מיאיר לפיד לפעול ליישוב הבעיות הקיימות בחוק הלאום ובחוק קמינץ בנוסף למאבק באלימות ובפשיעה, והביע תקווה כי חברי מפלגת "יש עתיד" "יבצעו את חובתם באופן שישרת את החברה הערבית".

"אני לא רוצה לנצל יותר מדי את המפגש כדי לדבר נגד הממשלה אבל כולנו יודעים את האמת", אמר חה"כ לפיד אמר בדברים שנשא בפגישה.

לדברי לפיד, "עלתה ממשלה שהפסיקה את מה שאנחנו עשינו בלי להציע שום דבר במקום. גזענות זה לא רק אנשים שמקללים במגרשי כדורגל. גזענות היא גם התעלמות. לא לראות ציבור שלם. לא לראות את הכאב שלו, לא לראות את הבעיות שלו. זו גם גזענות וגם אי הבנה גמורה לגבי מהו תפקידו של השלטון במדינה דמוקרטית".

"אנחנו לא עוברים על זה לסדר היום, לא כשילדים מתים, לא כשהפשע משתולל ולא כשדור שלם של אנשים צעירים מרגיש שאין לו עתיד במדינה הזו. עבדנו כדי לתקן את המצב גם במישור הפלילי וגם במישור האזרחי עבדנו איתכם וחיפשנו פתרונות וזה היה חלק מהמדיניות שלנו וזה חלק מתפיסת העולם שלנו. מי שאזרח במדינת ישראל, מדינת ישראל אחראית לו".

לפיד הוסיף ואמר: "אני לא מתכוון להסביר לכם מה תפקידכם, אבל כל המשימות שלנו הן משותפות, וזה לעודד אנשים להצביע, לטפח צעירים, להיאבק באלימות ולא לתת לכעס ולתסכול לנהל אותנו. אלא לעבוד ביחד על העתיד".