משרדי אונסק"ו
משרדי אונסק"וצילום: רויטרס

ברקע כוונת אונסק"ו להכריז על תל יריחו כאתר מורשת פלסטיני, העבירה שדולת ארץ ישראל בכנסת בראשות חברי הכנסת יולי אדלשטיין, לימור סון הר מלך ושמחה רוטמן מכתב לשגרירים מהמדינות החברות בוועדת המורשת העולמית של אונסק"ו, בדרישה מהם לפעול מול נציגיהם בוועדה להורדת הנושא מסדר היום.

ההצבעה על ההכרזה החריגה, אותה מנסים בשדולת א"י למנוע, צפויה להתקיים בסוף השבוע הקרוב, כחלק מוועידת אונסק"ו בריאד המתקיימת החודש, בהשתתפות 21 המדינות החברות בוועדת המורשת העולמית של הארגון.

"נדהמנו והזדעזענו לשמוע על כוונת מליאת אונסק"ו, בה חברה מדינתכם, להיענות לבקשת הרשות הפלסטינית ולערוך הצבעה על 'אתרי מורשת פלסטיניים' ובהם האתר תל יריחו, המשויך לעיר התנ''כית העתיקה יריחו, כ'אתר מורשת פלסטיני'. ההחלטה הזו מנוגדת הן לשכל הישר ולצדק והן לעקרונות האומות המאוחדות ואונסק"ו", כתבו בשדולה לשגרירים.

עוד פירטו שלוש סיבות עיקריות מדוע ההחלטה אינה ראויה. "ראשית, המהלך המקיף של הרשות הפלסטינית להכחשת ההיסטוריה הישראלית בשטחים הנתונים להחזקתה. שנית, בניה של 'היסטוריה אלטרנטיבית' ע"י הרש"פ, אשר אין לה דבר וחצי דבר עם הממצאים בשטח, בניגוד למחויבות על פי עקרונות אונסק"ו והאומות המאוחדות. ושלישית, עידוד הטרור ומניעת חופש הגישה לאתרי מורשת ע"י הרש"פ, דווקא מאותן אוכלוסיות ילידיות להם שייכת מורשת זו".

חברי הכנסת ציינו במכתבם לשגרירים סימוכין היסטוריים רבים לכך כי יריחו העתיקה, ובתוכה תל יריחו היא פיסת היסטוריה חשובה בתולדותיו של העם היהודי, אשר מבוססים על מובאות מהתנ"ך, ממצאים מחפירות שהתקיימו באתר, ועל אתרים נוספים שנשארו בנויים באיזור. בנוסף הדגישו כי עד כה, במשך כל עשרות שנות החפירה והחקירה באזור, טרם נמצא ממצא המעיד על קשר בין האתר והעיר הקדומה לרשות הפלסטינית ול"מורשת פלסטינית".

עוד ציינו בפנייתם גם את 'הצלחתה' של הרש''פ בעשרות שנות שלטונה ביריחו בהפיכת העיר למוקד טרור עולה. "הפיכת העיר יריחו למוקד טרור על ידי הרשות הפלסטינית מבטיחה למעשה שדווקא היהודים והישראלים, שאתר המורשת אמור לשמר את מורשתם, יהיו מודרים מהמקום וחייהם יהיו בסכנה אם יגיעו לשם".

"לא ייתכן שארגון המתיימר לייצג את ערכי התרבות והחינוך העולמיים, יהיה שותף לפרויקט זיוף העובדות ההיסטוריות הגדול ביותר בעשרות השנים האחרונות. הנושא חייב לרדת מסדר היום של ישיבת המועצה הקרובה של אונסק''ו ובכלל מסדר יומו של הארגון, והשלכותיה של הכרזה שכזו צריכים להיות ברורים וחד משמעיים לראשי הארגון", לשון המכתב לשגרירים.