נעם חודורוב-מש
נעם חודורוב-משצילום: ללא

כמה פעמים קרה שכעסתם על הילדים ולאחר מכן התחרטתם? קיוויתם להזדמנות ללחוץ על כפתור Restart ולהתחיל מחדש? להתכוונן יותר לצרכי הילדים ולחזק את הקשר שלכם?

תקופת החגים מזמנת לנו מפגשים רבים ומגוונים וכן, גם זמן לא מועט עם הילדים. זו ההזדמנות הנפלאה ללחוץ על אותו כפתור, זו ההזדמנות לשפר ולתקן. אז קדימה, לעבודה! ישנן לא מעט אפשרויות לחזק את הקשר ואת התקשורת ביניכם לבין ילדיכם, באופן המתאים לטווח גילאים רחב:

1. שלבו אותם בהכנות לחג: חישבו יחד על תפריט, הכינו רשימת קניות, הזמינו אותם להצטרף אליכם לבישולים ותנו להם לערוך את השולחן. דרך ההתנסויות השונות אנו מקנים לילדים תחושת אחריות, "אנחנו סומכים עליכם", תוך כדי העבודה המשותפת תווכו להם ושתפו אותם בתחושה שלכם: כמה כיף לכם שהם הצטרפו להכנות, וכמה אתם נהנים מהזמן המשותף.

2. כאשר מדובר בילדים צעירים, ערכו הטרמה לפני הארוח. ספרו להם איפה תתארחו ומי יהיו האורחים, תזכירו להם שהבחירה איך לומר שלום לכל אחד ואחת היא שלהם בלבד. דרך הדברים הנ"ל אנו מחזקים את תחושת השליטה שלהם באירוע ומעבירים להם מסר שאנו סומכים עליהם, ושהם יודעים הכי טוב מה מתאים להם באותו הרגע. גם אם הדודה הרחוקה תיעלב טיפה, תדעו שאתם עמדתם מאחורי הילד/ה שלכם כאשר הם הקשיבו לגוף שלהם.

3. לא רק אצל מתבגרים (אבל אולי בעיקר), ערכו תיאום ציפיות לפני המפגשים המשפחתיים. סכמו מראש על זמן מסך אשר יתאים לשני הצדדים, הקשיבו להם ונסו להבין את הצרכים העומדים מאחורי הבקשה. תיאום ציפיות ימנע ריבים מיותרים בהמשך.

4. נסו לשבת יחד כל המשפחה להכין איגרת ברכה. כל אחד יכול לכתוב מה היה רוצה שיקרה בשנה החדשה, או לחילופין לכתוב ברכה לאחד מבני המשפחה. נצלו את הזמן ליצירה משותפת ושימרו לשנה הבאה את הפתקים כדי לבחון, האם הצלחנו לעמוד ביעדים שהצבנו לעצמנו? האם יש מטרות חדשות שנרצה לסמן? כמובן, אל תשכחו להכין גם פתק כזה עבורכם ולשתף את הילדים, השאיפות שלכם היום אלו השאיפות שלהם מחר.

שתהא שנה טובה, שנה של חוויות משותפות והתחלות חדשות.

הכותבת היא מטפלת באמנות חזותית ומדריכת הורים, מרכז "אמונה" לטיפול במשפחה שדרות