ההיסטוריון נפתלי חן
ההיסטוריון נפתלי חןצילום: יח"צ

"אתה מדבר שטויות. לא תהיה מלחמה – לא בקיץ הזה ולא בקיץ הבא. בשנים הקרובות בכלל לא תהיה מלחמה בארץ־ישראל". כך אמר בנחרצות משה דיין לאלוף רחבעם זאבי, שלושה ימים לפני יום הכיפורים בשנת 1973.

לא עבר הרבה זמן עד שהאמירה התגלת כטעות: בשנת 1973, באמצעו של יום הכיפורים, ניסרה אזעקה את חלל האוויר, ג'יפים דהרו בכבישים הריקים והוציאו מתפללים בטליתות ישירות לשדה הקרב. לפני כחמישים שנה בדיוק, ביום הקדוש ביותר בשנה, נפתחה מערכה רז-זירתית בין ישראל לצבאות האויב מכל הכיוונים.

"2700 לוחמים איבדנו במלחמה וקרוב ל-300 שבויים!" מספר לנו היסטוריון נפתלי חן בכאב אמיתי. "גם 400 טנקים וכ-100 מטוסים הלכו במלחמה הזו. רק לחשוב על כך, שכל זה יכל להימנע אם היו מתייחסים ברצינות לסימנים השונים." המלחמה לא הגיעה בפתאומיות כמו שרבים חושבים. היו סימנים, היה מודיעין, היו אזהרות. אבל מסיבות שונות הצמרת המדינית התעלמה מהכל ונשארה אדישה.

במהלך המלחמה היו טקסי חלוקת עיטורי גבורה ללוחמים שסיכנו את חייהם במלחמה. "הסיפורים מאחורי אותות הגבורה מצמררים במיוחד, ואני הולך לחשוף אותם במשדר לרגל 50 שנה למלחמה." משתף נפתלי.

קחו למשל את הסיפור ההזוי של סרן צביקה גרינגולד: רק לפני זמן קצר סיים את תפקידו וחזר ליחידתו הקודמת, ארגן לעצמו כוח של שלושה טנקים, ויצא לבלום את התקדמות שריוניי האויב לעבר צומת נפח. במהלך הקרב אבדו שני טנקים, והוא נשאר לבדו בקרב אל מול ניסיונות חוזרים ונשנים של הסורים להתקדם לעבר נפח. הוא לחם כך לבדו במשך מספר ימים, במהלכם נפצע, קיבל סיוע מיחידות נוספות לזמן קצר ולבסוף, הדף את טנקי הסורים אשר הגיעו לגדרות המחנה.

סאדאת היה נחוש לפתוח במלחמה נגד ישראל, בין היתר כדי למחוק את הכישלון ממלחמת ששת הימים. כמו כן הוא ידע שאינו יכול לנצח את ישראל, ורצה להגיע למצב בו ישבו להפסקת אש והוא ידרוש את דרישותיו השונות. לזעזע מעט את המפה המדינית והפוליטית בישראל. מנגד לכך, ישראל האמינה שקו הביצורים בתעלת סואץ ביכולתה למנוע פלישה מצרית. במשדר נפתלי יענה על השאלה הקריטית: האם הייתה קונספירציה בתכנון המלחמה?

בנוסף, עד היום יש מחלוקת רבות על השאלה - האם ניצחנו או הפסדנו בסופו של דבר במלחמה? "תלוי איך מסתכלים על זה: מהמבט של סאדאת או מהמבט שלנו?" מחייך נפתלי, ומבטיח לדבר על הכל במשדר:

"מלחמה בהפתעה" - משדר מיוחד לרגל 50 שנה למלחמת יום כיפור
יום רביעי הקרוב (20.9) ה' בתשרי| ב-20:30 בדיוק | בזום.

להרשמה וקבלת קישור כניסה לחצו כאן >>

נפתלי חן - מיזם 'משלנו'
נפתלי חן - מיזם 'משלנו'צילום: יח"צ

כאמור, המשדר יתקיים ברביעי הקרוב (20.9) בשעה 20:30 בזום. להרשמה וקבלת קישור כניסה לחצו כאן >>