יושב ראש לשכת עורכי הדין, עורך הדין עמית בכר, במחאה נגד הרפורמה
יושב ראש לשכת עורכי הדין, עורך הדין עמית בכר, במחאה נגד הרפורמהצילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

לשכת עורכי הדין בישראל הוציאה סך כולל של 309,143 ש"ח לשני קמפיינים הנוגעים לרפורמה המשפטית, כך עולה מתגובת הלשכה לבקשת חופש המידע שהוגשה בידי ארגון 'מוסרי'.

הקמפיין הראשון שהלשכה פרסמה היה בעיתונים: כלכליסט, הארץ, ידיעות אחרונות, ישראל היום, גלובס ומעריב 'סופהשבוע', בסך כולל של 107,055 ש"ח כולל מע"מ.

ביולי האחרון אישרה המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל לעשות שימוש בתקציב של 'הקמפיינים למאבקים ציבוריים' "בהמשך החקיקה לביטול עצמאות לשכת עורכי הדין, ולפגיעה ברשות השופטת בכלל", כלשונם.

החשבונית שהופקה עבור הקמפיין של לשכת עו"ד בעיתונים

הלשכה הבהירה כי התקציב לקמפיין הראשון שאוזכר בכתבה, 107,055 ש"ח, יצא מתקציב 'הקמפיינים למאבקים ציבוריים', אך עיון בספר התקציב של הלשכה לא מציג סעיף שכזה, אלא רק סעיף "הגנת עניינים מקצועיים של חברי לשכה (מאבקים, הסגת גבול והגנת המקצוע)" שנסכם ב-160 אלף ש"ח לשנת 2023, כאשר מקיימת חלוקה בתוכו של 60 אלף ש"ח לטובת 'חקירות וחשיפת מסיגי גבול', ויתר הסכום, 100 אלף ש"ח, לטובת "הוצאות משפטיות וידיד ביהמ"ש". יצוין כי דוברות הלשכה התייחסה וטענה כי במסגרת ישיבה שנערכה בתאריך 8.8.2023, המועצה אפשרה לראש הלשכה להקצות כספים לשם המאבק, ולכן זו יכולה להיות התשובה לכך.

הקמפיין השני שהלשכה פרסמה במסגרת הבקשה, מתייחס לחשבונית שהופקה ללשכה עבור שירותי 'ייעוץ אסטרטגי, מודעות למדיה והפקה כולל ביצוע' (לשון החשבונית שהופקה) מחברת 'גוד באז בע"מ' - עסקה בסך כולל של 202,088 ש"ח כולל מע"מ.

הלשכה ציינה במכתב התגובה לבקשת חופש המידע כי ההתקשרות בוצעה בכפוף להחלטת ועדת המכרזים של הלשכה שקבעה כי יש להעניק פטור ממכרז לשם התקשרות זו: "ועדת המכרזים מחליטה לסווג את התקשרות הלשכה עם יועץ אסטרטגי לניהול מאבק הלשכה בשינויי החקיקה הצפויים בכנסת בכל הנוגע למערכת המשפט ולביטולה של הלשכה כתאגיד סטטוטורי עצמאי, כהתקשרות לביצוע עבודה הדורשת יחסי אמון מיוחדים הפטורה ממכרז", כך לשון ההחלטה.

עיון נוסף בספר התקציב של הלשכה מגלה כי סעיף "שיווק, דוברות והסברה" תוקצב בשנת 2023 ב-3,150,000 ש"ח, ובתוכו תת הסעיף הנוגע ל-"יועצים ומיקור חוץ" תוקצב בשנת 2023 כולה בסך של 580 אלף ש"ח, כך שבהינתן שתקצוב היועץ הפטור ממכרז לשם המאבק נגד הרפורמה אכן יצא מסעיף זה בלבד, הרי שהוא מהווה כ-34% מסך תת התקציב הנ"ל ו-6.4% מהתקציב הכולל של סעיף "שיווק, דוברות והסברה".

החשבונית שהופקה לקמפיין השני של הלשכה

מלשכת עו"ד נמסר בתגובה: סעיף שיווק, דוברות והסברה כולל בתוכו 5 תתי סעיפים, כאשר אחד מהסעיפים הינו סעיף קמפיינים לקידום המקצוע, פרסומים ומניעת הסגת גבול המקצוע שתוקצב בסך של 1.5 מיליון ש"ח, לכן לא ברורה טענת הכותב שאומר שאין תקציב לקמפיינים, יתרה מזאת במהלך חודש מרץ כינס ראש הלשכה עוד בהיותו יו"ר זמני את המועצה ואלו אישרו גם את נושא הקמפיין. כל ה 309 אלף ש"ח נוצלו מסעיף 6.5 תקציב הקמפיינים בתקציב הלשכה לשנת 2023.

יועמ"ש 'בצלמו' עו"ד מיכאל ליטווק מסר בתגובה: "מדובר במחטף של ממש אותו ביצעה לשכת עורכי הדין. עורכי הדין חייבים לשלם מיסי חבר, אין להם בחירה אחרת. בעל כורחם של מרבית עורכי הדין ומתחת לרדאר, מבלי לקיים כל דיון ציבורי בין חברי הלשכה, מסבסדת הלשכה את המאבק ברפורמה המשפטית ב 300,000 ש"ח. האם מיסי החבר שלי נועדו לקדם אג'נדה פוסט ציונית, ואנטי דמוקרטית?".

תשובת לשכת עו"ד לבקשת חופש המידע לחצו כאן.