מרתון התנ"ך. המרתון הראשון בעולם
מרתון התנ"ך. המרתון הראשון בעולםצילום: sportphotography

המרתון הראשון בעולם שוב יוצא לדרך. ביום שישי 13 באוקטובר, שבוע לאחר חג סוכות, ייצאו שוב רצים רבים מכל רחבי הארץ והעולם לשחזור ריצת המרתון הקדומה ביותר בעולם - ריצת המרתון של "איש בנימין", מרתון התנ"ך.

מדובר בריצה הראשונה בהיסטוריה האנושית המוזכרת בתנ"ך, ריצה שעל פי הכתוב מיוחסת לשאול המלך, כאשר זה רץ משדה הקרב באבן העזר אל עיר המשכן שילה.

גם השנה ירוצו אלפים את 42 הקילומטרים עד לשילה הקדומה, במרתון אותו יזמה המועצה האזורית בנימין, הנהלת שילה הקדומה וחברת מרתון ישראל.

מסלולי המרתון יעברו בין הנופים, הדרכים, השבילים, הכרמים והמעיינות של חבל בנימין, בהשראת הריצה שעשה "איש בנימין", כאשר במרתון הבינלאומי צפויים להשתתף אלפי רצות ורצים במקצים השונים הכוללים את המרתון המלא באורך 42.2 ק"מ, חצי מרתון באורך 21.2 ק"מ, 10 ק"מ ו-5 ק"מ.

עוד יתקיימו במסגרת האירוע מקצה המיועד לילדים בעלי צרכים מיוחדים לצד בני משפחותיהם, מתנדבים ובני נוער, ומקצה נוסף למשפחות.

מקצי המרתון המאופיינים בריצת שטח נופית, יעברו במצפור אחיה, הר קידה, עמק שילה, יקב גבעות, עין עוז, מעין הגבורה ועוד ולאורך המסלולים ימוקמו נקודות חלוקת מים.

ראש המועצה האזורית בנימין, ישראל גנץ: "אנו שמחים להמשיך את מסורת המרתון בבנימין בשבילי ארץ התנ"ך. המשתתפים ייחשפו למורשת רבת השנים של אתר המשכן בשילה הקדומה, לכרמים ולמעיינות שיעניקו חוויה מיוחדת עם אוויר פסגות וחיבור בין הווה, עבר ועתיד. אני מזמין את כולם מכל מקום בארץ להתכונן ולהגיע לרוץ בהיסטוריה, בחוויה בלתי נשכחת".

מנהל תיירות חבל בנימין וממייסדי המרתון משה רונצקי: "אנו נערכים לארח גם השנה את אלפי הרצות והרצים שמשחזרים את הריצה המתועדת הראשונה בהיסטוריה. לכל משתתף תוענק כמיטב המסורת מדליית חרס ייחודית, בשער הסיום התנכ"י של המרתון. הרצים מוזמנים לבקר גם באתרי התיירות והטבע של חבל בנימין ולהנות מטיול בנוף שונה וייחודי במרחק נסיעה קצר מגוש דן או מירושלים. מרתון התנ"ך, מאירועי הספורט המיוחדים ויוצאי הדופן בעולם כולו, הוא הזדמנות לחוות את האזור ברגליים. מגוון המסלולים, המותאמים לכולם, מספקים חוויה של ספורט, טבע והנאה צרופה. אורחי המרתון יוכלו להנות גם משלל הטבות שיציעו עסקי התיירות והפנאי באזור".

מנכ"ל ובעלי חברת מרתון ישראל, עופר פדן: "מרתון התנ"ך הבינלאומי הפך לאחד המרתונים המשמעותיים והמאתגרים בישראל. מעבר להיותו המרתון בעל הטיפוס המצטבר של 1100 מ׳ והראשון בעונת המרתונים, מציע האירוע מבחר מקצים רחב בין הכרמים והמעיינות של שילה הקדומה עם סיום מרגש בשער שעוצב ונבנה בסגנון התנכ"י. רצים מכל קצוות הארץ צפויים לקחת חלק זו השנה התשיעית במרוץ, לצד פעילויות נוספות המסמלים אחדות, פיוס ואהבת הארץ. אנו גאים בשותפות עם המועצה האזורית בנימין במרתון זה מיום הקמתו".