הבנייה הפלסטינית
הבנייה הפלסטיניתצילום: דוברות מועצת גוש עציון

למעלה משנה בונה הרשות הפלסטינית תשתיות לעיר בלתי חוקית בלב מדבר יהודה. בניינים, יחידות למגורים וכבישים נבנים בשמורה ההסכמית שבאזור גוש עציון. מדובר באזור שעל פי הסכמי אוסלו חל איסור לבנות בו.

במועצת גוש עציון יחד עם ארגון שומרים על הנצח אומרים כי מעבר לבניה הבלתי חוקית הזו ולפגיעה במדבר יהודה, הרשות הפלסטינית גם הורסת אתרים ארכיאולוגים, שבהם נמצאו בעבר שרידים ועתיקות מתקופות שונות כולל מתקופת הברזל הישראלית של ימי בית ראשון.

"האזור לא נחקר מעולם בצורה מעמיקה, מלבד מספר סקרים ראשוניים. לפני כ-40 שנה ביצע פרופסור יזהר הירשפלד סקר ובו עלו ממצאים ארכיאולוגיים מגוונים בהם מבנים שונים מהתקופה הביזנטית, מתקני חקלאות מתקופת בית ראשון וקברים קדומים השייכים לתקופות הפרהיסטוריות. בנוסף באיזור עברו מספר דרכי רוחב חשובות בימי קדם שנפגעו קשה בעבודות הפיתוח הלא חוקיות", אומרים ב'שומרים על הנצח'.

עוד מוסיפים כי "הבנייה פוגעת קשה ביכולת להפיק את הידע המדעי ולהבין חלקים חשובים בהיסטוריה של העולם כולו שהתרחשו במדבר יהודה שהיה מעבר הכרחי בין ארץ ישראל לארצות סמוכות".

מחלקת קרקעות במועצת גוש עציון בשיתוף 'שומרים על הנצח' החלה לבצע סקר חירום מן האוויר שיאתר אתרים הנמצאים בסיכון ועשויים להיפגע ובכוונתם לפנות למשרד למורשת ולמשרד הבטחון בדרישה לבצע סקר מקיף וחפירות הצלה מיידיות בשטח.

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן אמר כי "הרשות מעולם לא התכוונה לעמוד בהתחייבות שלה להסכמי אוסלו, וכבר מרגע החתימה היא הפרה את ההסכם. ספגנו אלפי הרוגים עד היום. בנוסף וכפי שאנחנו רואים הם גם הורסים את המורשת שלנו ואת ההיסטוריה שלנו. הם מנסים לטשטש את הזהות שלנו כאן. אני דורש מממשלת ישראל לעצור את הבניה הבלתי חוקית הזו שבשמורה ההסכמית ומהר, כל דקה חשובה"

משה גוטמן מנכ"ל 'שומרים על הנצח' הוסיף: "מדבר יהודה בסכנה. הרשות הפלסטינית מפרה ביד אחת את הסכמי אוסלו והורסת את שמורת הטבע ואת האתרים הארכיאולוגיים הכלולים בה, וביד השניה מבקשת הכרה באונסק"ו כמגינת המורשת הבינלאומית. על ממשלת ישראל לפעול מיידית להצלת ערכי הטבע והמורשת של מדבר יהודה, לפני שיהיה מאוחר מידי".