אולם הדיונים באונסק"ו
אולם הדיונים באונסק"וצילום ארכיון: Benoit Tessie, רויטרס

ועדת המורשת של אונסק"ו הודיעה היום (ראשון) כי אחד מאתרי המורשת העולמית החדשים שצורפו לרשימה הוא תל א-סולטאן ביריחו.

המדינות החברות באונסק"ו קבעו כי התל יוכר כ"אתר מורשת עולמי פלסטיני". ההחלטה התקבלה בהצבעה שנערכה בבירת סעודיה ריאד, שם ארגון האו"ם הבהיר כי סמוך לאתר זה יש אתרי מורשת יהודיים ונוצריים שלא נכללים ברשימה - אך יש ערך בשימורם.

תל א-סולטאן, המכונה גם תל יריחו, הוא התל המרכזי בעיר. הוא מתנשא לגובה של 21 מטרים מעל סביבתו ושטחו הוא 40 דונם. הוא כולל ממצאים רבים ובהם מגדל יריחו העגול שקוטרו 8.50 מ', והשתמר לגובה של 7.70 מ'. ההתיישבות המוקדמת ביותר בתל מתוארכת בקירוב ל-9500 לפני הספירה.

במשרד החוץ זעמו על ההחלטה שהתקבלה לדבריהם למרות המאמצים הרבים והכנים של מזכ"לית אונסק"ו, אודרי אזולאי, ומסרו כי הם "רואים בהחלטה שהתקבלה היום כסימן נוסף לשימוש הציני של הפלסטינים בארגון אונסק"ו ולפוליטיזציה של הארגון. ישראל תפעל מול ידידותיה הרבות בארגון על מנת לשנות את כל ההחלטות המעוותות שהתקבלו".

שר המורשת הרב עמיחי אליהו הגיב להחלטה ואמר כי "החלטת אונסק"ו להכריז על תל יריחו כאתר מורשת פלסטיני היא החלטה לעיוות ההיסטוריה. כבשנים עברו פועלת אונסק"ו בניגוד לאמת האובייקטיבית כשהיא מכירה באתר יריחו הקדומה כפלסטיני, תוך מתן לגיטימציה לרשות הפלסטינית, בעוד היא עושה הכחשת מורשת שיטתית ופוגעת מידי יום באופן חמור באתרים היסטוריים עד כדי מחיקתם".

לדבריו, "האתרים ביריחו הינם בעלי זיקה לעם היהודי, כפי שמסופר בתנ"ך, בקוראן, בברית החדשה וכפי שעולה מבחינה מדעית של הממצאים מאתרי העתיקות במקום. חבל שבאונסק"ו בוחרים להפוך את הנושא החשוב של שימור ההיסטוריה לכלי פוליטי ולניגוח מדינת ישראל. משרד המורשת יפעל בשיתוף משרדים נוספים כנגד החלטת אונסק"ו ובכדי לתקן את העוול, בהשקעה באתרים ביריחו. רבים בעבר ניסו להכחיש את זיקתו של העם היהודי על ארצו ולא הצליחו. גם במקרה הזה הוא לא יצלח. מדינת ישראל תפעל בנחישות על מנת להגן על מורשת העם היהודי - בכל מקום ברחבי ארץ ישראל, כולל ביריחו".

ראש המועצה האזורית גוש עציון ויו"ר מועצת יש"ע, שלמה נאמן הגיב "במהלך ראש השנה קיבלנו הוכחה נוספת שהרשות הפלסטינית ממשיכה להילחם מולנו בכל האמצעים העומדים לרשותה, כולל בניסיונות נואשים לייחס אליה את ההיסטוריה שלנו. אבו מאזן לא רק מכחיש שואה אלא מכחיש את ההיסטוריה היהודית כולה. אומנם עצוב לראות את אומות העולם משתפים פעולה עם טענות מהסוג המכפיר ביותר. עצוב אך לא מפתיע - כנראה קשה להם להשתחרר מהמסורת האנטישמית.

המפעל הציוני בכלל ומפעל ההתיישבות בפרט אינו מתרגש וממשיך במלוא העוצמה לבנות את ארץ אבותינו. ולממשלת ישראל יש לנו מסר חד וברור - תפעלו במיידית לפירוק הסכמי אוסלו, אשר בנוסף לכל האיוולות מייצרים במה אנטי-ישראלית ואנטישמית לגרועים שבאויבנו".

השרה אורית סטרוק הגיבה להחלטת האו"ם, "שוב אונסק"ו נוקטת צעד בזוי של הכחשת היסטוריה. שום החלטה כזו לא תשנה את העובדה הפשוטה שההיסטוריה של יריחו, כמו גם הריבונות הבלעדית עליה, שייכת לעם ישראל ולמדינת ישראל. משמעות ההחלטה - כתם של חרפה על מצחה של המנכ"לית אודרי אזולאי, שהתחיבה שהארגון לא יקבל עוד החלטות אנטי-ישראליות".

ח"כ לימור סון הר מלך אמרה כי "ההחלטה להכיר באתר העתיקות תל יריחו כאתר מורשת פלסטיני היא ניסיון למחוק את הסיפור של העם היהודי ואת הקשר של עם ישראל לארצו. יריחו הוא פתחה ומנעולה של ארץ ישראל והסיפור היהודי של יריחו הוא סיפור שלא ניתן לספר אחרת".

"כל מי שמנסה לבוא עם השקר הזה ולנסות למחוק את ההיסטוריה של העם היהודי ולצאת כנגד העם היהודי, ייכשל. אנחנו והעולם כולו יודעים מהי יריחו עבורנו ומהי ואיזה חלק ונדבך חשוב בהיסטוריה של עם ישראל מייצגת יריחו. את הדבר הנצחי הזה אף אחד לא יכול למחוק", הוסיפה.

ח"כ דן אילוז מהליכוד פנה בשבוע שעבר למזכ"לית אונסק"ו וביקש ממנה למנוע את הגדרת יריחו העתיקה כאתר מורשת עולמי פלסטיני, אבל גורמים במשרד החוץ אמרו כי "ההחלטה של אונסק"ו לא קשורה בשום צורה לסכסוך הישראלי-פלסטיני וחבל להציג את זה ככה. זו החלטה מקצועית שנוגעת לאתר קדום מלפני יותר מ-11 אלף שנה".