מחנה ההשמדה אושוויץ
מחנה ההשמדה אושוויץצילום: iStock

בניגוד לטענות הוותיקן – האפיפיור פיוס ה-12 ידע כי אלפי יהודים ופולנים נרצחים מדי יום בתאי הגזים בפולין הכבושה.

העיתון האיטלקי "קריירה דלה סרה" פרסם בסוף השבוע תיעוד מארכיון הוותיקן של מכתב שנשלח בתאריך 14 בדצמבר 1942 על ידי כומר נוצרי ישועי בשם לותאר קוניג למזכירו של האפיפיור פיוס ה-12, ובו מפרט הכומר הנוצרי כי מדי יום מושמדים על אדמת פולין הכבושה לפחות 6000 יהודים ופולנים בתאי הגזים שהקימו הנאצים.

המידע התקבל על ידי מקור בכנסיה הגרמנית שהיה חבר בתנועת ההתנגדות הקתולית להיטלר, והצליח להעביר מידע לוותיקן. במכתב ששלח לותאר קוניג למזכירו של האפיפיור פיוס ה-12, רוברט לייבר, הוא מפרט כי הגרמנים מוציאים להורג מדי יום 6000 יהודים ומעבירים חלק גדול מהאסירים היהודים למחנה בלז'ץ, שם נרצחו על פי התיעוד 500 אלף יהודים בשואה.

לייבר שימש כמזכירו האישי של האפיפיור גם בשנות ה-20 של המאה הקודמת, כאשר פיוס ה-12 שימש כשגריר הוותיקן לגרמניה, כך שההערכות הן כי הוא העביר את המכתב לאפיפיור. לאורך ההיסטוריה טען הוותיקן כי האפיפיור פיוס ה-12 לא יכול היה לאשר את המידע כי יהודים רבים נרצחים על ידי הנאצים בפולין הכבושה, ולכן לא התבטא או פעל פומבית נגד השמדת העם שביצעו הנאצים.

ה"קוריירה דלה סרה" האיטלקי מצטט את האנתרופולוג הבכיר דיוויד קרצר, זוכה פרס פוליצר, שאומר כי "החידוש והחשיבות של מסמך זה נובעים מהעובדה שיש כעת וודאות כי האפיפיור פיוס ה-12 קיבל מהכנסייה הקתולית הגרמנית חדשות מדויקות ומפורטות על פשעים שבוצעו נגד יהודים בשואה".