איתמר בן גביר
איתמר בן גבירצילום: ערוץ 7

ועדת שרים לחקיקה תאשר היום (שני) הצעת חוק חדשה שתתיר שימוש במצלמות לזיהוי פנים במרחב הציבורי.

מדובר בהצעה שמובילים השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ושר המשפטים יריב לוין ותוביל למצב שבו למערכת הביטחון תהיה גישה למצלמות מבלי צורך להוציא צו מיוחד מבית המשפט.

ההצעה היא צעד נוסף במסגרת המאבק בפשיעה הגוברת - אך מבקריה טוענים שהיא פוגעת פגיעה אנושה בפרטיות הציבור.

לחצו כאן להצעת החוק המלאה

בשל כך נקבע בחוק כי אחת לשנה תדווח המשטרה ליועץ המשפטי לממשלה על כמות המקרים שבהם נעשה שימוש במערכת הצילום המיוחדת, לצורך טיפול באירוע מסכן חיים או באירוע שיש בו סכנה לביטחון המדינה.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "השימוש המשטרתי במערכות צילום ביומטריות יכול שייעשה בדרך של הכללה מבעוד מועד של פרט זיהוי אודות אדם מסוים, באופן שמאפשר למערכת לספק התראה כאשר פרט זה נקלט בעדשות המצלמה בזמן אמת, או בדרך של בדיקה בדיעבד של צילומים שנקלטו במצלמות. שימושים אלו מאפשרים למשטרה להתחקות אחר זהותם ומיקומם של חשודים בביצוע עבירות, ולכן מהווים כלי יעיל ואפקטיבי לצורך גילוי ומניעת עבירות ומילוי תפקידי המשטרה בשמירת הסדר הציבורי והגנה על שלום הציבור וביטחונו".

עוד צויין שהמידע יהיה סודי למעט במקרים ביטחוניים. "בהקשר של מערכות צילום ביומטריות, הצבה והפעלה תהא לצורך מניעה, סיכול או גילוי של עבירות פשע חמור וגילוי מעורבים בתכנון או בביצוע עבירות של פשע חמור".