לאה גולדין ודודו סעדה
לאה גולדין ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את ד"ר לאה גולדין, אימו של סגן הדר מסיירת גבעתי שנפגע ונחטף במבצע צוק איתן במהלך הפסקת אש בינלאומית באזור רפיח, ועדיין שבוי בידי החמאס ולא הובא לקבר ישראל.

"הדר נשלח על ידי מדינת ישראל לעזה להגן עלינו. שעתיים אחרי הפסקת אש החמאס הפר את הפסקת אש, הרג את הצוות שלו - את ליאל בניה והדר וחטף אותו לתוך מנהרה שם הוא מחזיק אותו עד היום, תוך הפרה בוטה של הדין ההומניטרי הבינלאומי.

כיון שערבו להפסקת האש אומות העולם בחסות האיחוד האירופאי, הם בעצם אחראים עליו ולהשבתו ארצה. במדינת ישראל שבויים בקונספציה שהבאת חיילים, שבויים, חללים, פצועים ומתים היא רק על ידי שחרור מחבלים. איבדנו את ערך הרעות, כבוד האדם, ערבות הדדית וחסד של אמת. לא משאירים חיילים מאחור".

קראתי את דבריו של הרב ישראל מאיר לאו שליט"א: בוכנוולד - המנהרה האפלה וניצוצות האור: "הכוח המוסרי המנחה את מדינת ישראל, תמציתו בפסוק: "כל ישראל ערבים זה לזה", שהוא היפוכו המוחלט של "כל אדם לגורלו", הממצה את הוויית בוכנוולד. המשפט שהולחם אל תוך שער הברזל עלה במוחי בהזדמנויות רבות ושונות. במאי 2004 פעלו כוחות צה"ל במחנה זייתון בעזה. נגמ"ש בו נסעו חיילי גבעתי, עלה על מטען על הכביש, התפוצץ וגופות החיילים הועפו למרחק.

שרידי הגופות הוחזקו בידי המחבלים. רשויות צה"ל פנו אליי אז בשאלה האם יש לשאת ולתת עם המחבלים כדי להשיב ולו שריד אחד מגופותיהם של החיילים לקבורה. תשובתי הייתה פסקנית וחד משמעית: "אף אחד - לא לוחם ולא שריד גופה. לא יושאר לגורלו, ברית כרותה בין ממשלת ישראל לצבא ההגנה לישראל להשיב בנים לחיק משפחותיהם. ואם חס ושלום יאונה אסון יש להשיבם בכבוד הראוי ולהבטיח שלא יימחה שם מישראל. המורל של כל לוחם עלול להיפגע אם בצאתו לקרב או לביצוע המשימה יקנן בו הספק שמא יופקר ויינטש אם ייפגע חלילה, ועל כן לא רק לכבוד המתים אלא גם לביטחונם של החיים, אנו מצווים לעשות כל מאמץ כדי להשיבם".

"כל דקה שנותנים מתנות לחמאס אפשר לדרוש וצריך לדרוש את השבת הבנים. על פי הדין הבינלאומי ועל פי החלטות מועצת הביטחון יש להשיב את הבנים שלנו כצעד בונה אמון לכל הסכם כלכלי, הסכם הפסקת אש, הסכם שלום ולא עושים את זה".

"אני רק אמא. אבל לצערם של מקבלי ההחלטות, יש פה אמא שקיבלה את החינוך של אמא שלי, שורדת שואה שאין לנו פריבילגיה להרים ידיים. וכשמדובר על הבנים שלנו אף אמא לא תרים ידיים ולא תוותר על הבן שלה".

"הדר השאיר לנו מורשת מדהימה, מסילת ישרים עם ההערות שלו - 'ללמוד בחברותא עם הדר: איך לבנות חיים' שהמון לומדים אותו. ובבית ספר בו למד החליטו בתקופה הזו של עשרת ימי תשובה לעשות לימוד יומי של מסילת ישרים. אנחנו מקווים מאוד שהדבר הזה יפתח לעוד מעגלים".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט.

האזנה נעימה.