הרב איתן איזמן
הרב איתן איזמןצילום: חזקי ברוך

הרב איתן איזמן, נשיא רשת נעם צביה, מתייחס בשיחה עם ערוץ 7 להחלטת הרמטכ"ל לשלב נשים ביחידות קרביות נוספות.

"סיירת מטכ"ל היא אחת מהסיירות המובחרות שיש לנו יחד עם עוד סיירות מצוינות, צריכים לעמוד במשימות ולא נכנס לפרטים המבצעים", מקדים הרב ומבהיר: "האם להכניס נשים כדי להקשות על הבחורים שלנו להיות יחד איתכם? חבל, מקלקל לנו את האווירה. אני מקווה שלא יוריד את הרף של הצבא ושהצבא ידע להשאיר את המשימות המיוחדות שלו ברמה הכי גבוהה".

מוקדם יותר הבוקר התייחס הרב נעם ולדמן, ראש ישיבת ההסדר ניר בקרית ארבע, בשיחה עם ערוץ 7 להחלטת הרמטכ"ל לשלב נשים ביחידות קרביות נוספות.

"הסוגיה הזו של שילוב נשים מגיעה מאג'נדה שבינה לבין צבא אין שום קשר. הדחיפה הזו של שילוב נשים לא הגיעה מתוך צבא, אלא מלחצים חיצוניים, וזו סיבה ראשונה להתנגד לכך", אומר הרב ולדמן.

לדבריו, "סיבה נוספת היא האמונה בקדושת המחנה. מחנה ישראל הוא מחנה קדוש. אנחנו דואגים מבחינתנו לא רק כלפי הבחורים שלנו, בחורי הישיבות, אלא בכלל איך צבא הגנה לישראל צריך להיראות".

"יש עוד רמה שלדעתי לא פחות חשובה - הלכידות, הרעות וההתמסרות בצבא. ערך בסיסי בצה"ל הוא היחד והדבקות - יחד במשימה. כאשר משלבים נשים בעוד ועוד תפקידים, השילוב הזה בא על חשבון היכולת של אנשי תורה ובחורים דתיים להשתלב באותן יחידות או בתפקידי קצונה כאלו ואחרים. זו פגיעה במהות של צבא העם ממש", מוסיף הרב.

לדעתו מדובר כאן במהלך שיהפוך גם גיוס חרדים לבעייתי יותר. "בימים שמדברים על גיוס חרדים, אי אפשר לדרוש לשלב אותם, ולפעול במקביל באופן שמונע את השילוב. ייתכן שאפשר לייצר יחידות 'סטריליות' אבל זה עצמו יפרק את המושג 'צבא עם' וגם לא ימנע את הבעיות ביציאה לפיקוד והתקדמות בפיקוד. אי אפשר להישאר רק ברובד של היחידות. זה עולה למעלה - ואם רוצים לשמר את צבא העם - הדברים חייבים לבוא מתוך שיח מעמיק של הקשבה לצרכים האמיתיים ולאמונות גם של הציבור דתי לאומי".

"המאבק שלנו על עניין שילוב נשים הוא לא רק מדאגה פרטית לחיילים שלנו ולתלמידים, אלא מתוך אמונה גדולה בתפקיד של צה"ל, שהוא שמירה על ביטחון מדינת ישראל", מסכם הרב ולדמן.