ההצלחה המבצעית תהיה המבחן שלנו
ההצלחה המבצעית תהיה המבחן שלנוצילום: משרד הביטחון ודובר צה"ל

בעקבות החלטת הרמטכ"ל אומר דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, לערוץ 7 כי צה"ל ימשיך לבחון את המהלכים באופן מדוד ועל פי קריטריונים ברורים של כשירות.

"אנחנו מכבדים את החלטת בית המשפט ואת החלטת הרמטכ"לים הקודמים, והרמטכ"ל החליט לפתוח פיילוט לגיוס לוחמות בסיירת מטכ"ל בנובמבר 2024. עד אז נגדיר את האופן בו יבוצעו הדברים", אומר תא"ל הגרי ובסביבתו מציינים כי מזה שנים רבות לוקחות נשים חלק בעשייה המבצעית בצה"ל במגוון יחידות.

כעת, אומר הגרי, יפעל צה"ל על מנת לאפיין את דרכי ההשתלבות על מנת להבטיח שהמהלך יתבצע באופן מוצלח. "אנחנו מאמינים שהצלחה מבצעית היא זו שמנחה אותנו והיא אפשרית", הוא מדגיש ומציין כי באשר ליחידת הניוד המהלך יתבצע דרך חטיבת המילואים 551, בה קיימת יכולת רבה יותר למימוש השירות המשותף באחוזי הצלחה גבוהים יותר. "השקענו בזה הרבה מחשבה ולכן נפתח שם את ההתנסות".

לעומת זאת, אומר הגרי, הסוגיה השלישית שלה מתייחס הרמטכ"ל בתשובתו לבג"ץ היא סוגיית השריון המתמרן, לגביו הובטח בעבר לראשי ורבני ישיבות ומכינות כי לא תשולבנה חיילות, "אנחנו הגונים עם עצמנו ועם האמת, ונראה איך ממשיכים לבנות משהו שיאפשר לנו להמשיך את ההצלחה. נמצא את הדרך כדי לבנות את המערך באופן כזה שלא ניכשל ולא נאבד אוכלוסיות ומגזרים אחרים בצה"ל".

לדבריו הרמטכ"ל מקפיד להבהיר שהוא מכבד את החלטות קודמיו ואת החלטות בית המשפט, ומשום כך הוא מציב מועד לפתיחת ההתנסות בשיריון המתמרן, אך אמירתו של הרמטכ"ל היא גם שממיטב הניסיון והשיפוט שלו הסיכויים לכך נמוכים, ויש כאן גם סיכונים ולכן הוא ימשיך ויעמיק בזה עד הרגע שנפתח את השורות וגם אז נמשיך לבחון את זה. כלומר בכל מקרה הוא יהיה נאמן לאמת המקצועית שלו.

בהתייחס לחשש שמא תוצאה מיידית של המהלך תהיה ירידה באחוזי הגיוס של צעירי המגזר הדתי, אומר הגרי כי הוא "מציע שלא זה יהיה המבחן שלנו, מבחן שבו כל ציבור אומר שהוא לא יתגייס". על ראשי ישיבות שמבהירים מזה שנים כי אם יהיו בנות בשריון המתמרן לא יוכלו לשלוח את התלמידים לשירות בחיל, שב הגרי ואומר כי הוא "מציע לא לנקוט בקו הזה. אנחנו נעים על דרך שמוצאת פתרונות, ולא להגיע למצב שבו יגידו שאנחנו הולכים אחורה כי יש איום מציבור כלשהו. צריך למצוא את דרך האמצע, ובעת הזו לא נכון לייצר את הקו הזה שישיג רק את ההיפך וישחק לידיים של מי שטוענים נגד הציבור הדתי".

"אנחנו מקשיבים לציבור הדתי ולרבנים כדי שהתלמידים ימשיכו להתגייס לכל המערכים", אומר הגרי וקובע כי עד כה המהלכים מצליחים ומיטב הבחורים מתגייסים בהתאם. "אני מציע שנשמור על השיח ושהתגובה תהיה שמכבדים את ההחלטות של צה"ל וסומכים על צה"ל שיידע למצוא את הפתרונות הנכונים. אסור שאיומים יבואו לידי ביטוי כי הם ישיגו את ההיפך". לדבריו לכשתיפתח סיירת מטכ"ל לגיוס בנות הרי שהמהלך יתבצע באופן שיאפשר את המשך גיוסם של בני הציבור הדתי ליחידה.

האם ההחלטה אינה מפרקת בפועל את הצבא? האם לא נכון היה לרמטכ"ל להבהיר לבג"ץ שתפקידו של צה"ל הוא לנצח ובהתאם הוא מקבל את החלטותיו שלא תוכלנה להיות כפופות לעמדותיו של בג"ץ? "צה"ל פועל בהתאם לעמדה המקצועית שלו, אף אחד לא מתכוון לערבב לוחמים בטנק או במחלקות מגדריות".

"צריך לתת לנו להמשיך ולהעמיק בנושא ולדון בו, ולסמוך על צה"ל שיידע לקיים שוויון, שילוב, שירות משותף וגם לאפשר לאנשים לשמור על צביונם בלי לפגוע בהם וברגשותיהם. נעמוד באתגרים האלה כי המשימה שלנו ברורה לנו והמבחן שלנו יהיה המבחן הענייני של הכשירות. יתקבלו וישתלבו רק מי שיעמוד ותעמוד בתנאי הכשירות".