הרצי הלוי
הרצי הלויצילום: דובר צה"ל

הרב עמיחי גורדין, מרבני הר עציון, מתייחס בשיחה עם ערוץ 7 לתצהיר הרמטכ"ל הרצי הלוי במענה לבג"ץ לסוגיית שירות לוחמות ביחידות המתמרנות של חיל השיריון.

בתצהיר עליו חתם הרמטכ"ל באופן נדיר ופורסם הבוקר באתר ערוץ 7 נאמר כי פקודת השירות המשותף לא מאפשרת שירות של נשים וגברים באותו טנק וכי הסיכוי להצלחת הניסוי לשלב לוחמות בשיריון המתמרן נמוך מאוד וכי יש לדחות את מועד תחילת הפיילוט למועד אחר.

"התצהיר של הרמטכ"ל הוא תצהיר חשוב ואמיץ. מזה ארבע שנים שמתנהל דיון משפטי בנושא שילוב נשים בתפקידי לחימה. למרבה הצער בעבר שגו קברניטי צהל והסתפקו בנציגיהם המשפטיים ונמנעו מלהשמיע את קולם שלהם מול בג"ץ, אומר הרב גורדין.

לדבריו, "עצם התצהיר של הרמטכ"ל לבג"ץ הינו אירוע חריג המלמד על החשיבות שהרמטכ"ל רואה בנושא. גם תוכן התצהיר אמיץ כיוון שהוא אומר בצורה בהירה את מה שכל הזמן שמענו מכל קציני צה"ל בחדרים סגורים. הוא קובע שפקודת השירות המשותף לא מאפשרת שירות של נשים וגברים באותו טנק ועד היום משפט פשוט זה לא נאמר לבית המשפט".

"עוד הוא קובע שהתכלית הראשונה של צהל זה הפעילות המבצעית, הוא גם משמיע זמירות אחרות הקובעות שיש מקומות שבהם שירות נשים מצליח מאוד ויש גם מקומות אחרים שבהם הסיכון גדול מהסיכוי. הרמטכ"ל מציין גם שלדעתו לא נכון לעשות את ההתנסות בחיל השיריון. מתוך הערכה לשופטי בג"ץ אני קורא להם לא להכריח את הרמטכ"ל לעשות דברים שלדעתו הסיכון בהם גדול מהסיכוי", מסכם הרב גורדין.