אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: iStock

לפני כשנתיים חברת Neuralink של אילון מאסק הדהימה את העולם כשערכה ניסויים ראשוניים על קופים שהושתל להם שבב במוח.

בניסוי, שהורחב לאחר מכן גם אצל חזירה, החברה טענה כי הקופים הצליחו לשלוט במחשב באמצעות המחשבה בלבד ולשחק במשחק "מיינד-פונג" כאשר השבב קולט גלים חשמליים מהמוח ומתרגם אותם לפקודות למחשב.

על פי התכנון המקורי של החברה, השבב יושתל בהמשך במוחות אנושיים על ידי הליך רפואי פשוט ויהיה מסוגל לחבר בין גלי המוח ומכשירים אלקטרוניים. החיבור בין המוח והמכונה יוכל לסייע בניתור ובסיוע למחלות נוירולוגיות רבות כמו בעיות שינה, דיכאון, פגיעות מוחיות ועוד.

אמנם, לאחרונה החלו לעלות טענות לגבי גורלם של הקופים שהושתל אצלם השבב. פרסום של WIRED חשף כי למרות הבטחת החברה, ומאסק העומד בראשה, ישנן חשדות כי הקופים שהשתתפו בניסוי סבלו מבעיות רפואיות קשות שייתכן שאף תרמו להרדמתם בטרם עת. קבוצה לאתיקה רפואית שלחה מכתב לרשות לניירות ערך בבקשה לחקור את אילון מאסק על אפשרות להטעיית משקיעים לאחר שהצהיר כי "אף קוף לא מת כתוצאה מהשתלת Neuralink".

דיווח וטרינרי מהניסוי מראה כי אחת הקופות שזוהתה כ"חיה 15" לא התרגלה לשבב ונהגה ללחוץ את ראשה על הרצפה לאחר הניתוח. עם הזמן היא החלה לאבד שיווי משקל עד שלאחר מספר חודשים היא הורדמה כאשר הדו"ח מציין כי היא סבלה מדימום מוחי.

סיבוך נוסף שהתרחש במהלך הניסויים אירע ל"חיה 20" אצלה חלק משבב נשבר תוך כדי השתלתו במוח. על אף שהחלק השבור הוצא לבסוף מהקוף, הוא הורדם כשנה לאחר האירוע, ככל הנראה בעקבות זיהומים הקשורים להכנסת השבב.

בחודשים האחרונים הודיעה חברת Neuralink כי היא עתידה להתחיל בניסויים על בני אדם, לאחר שקיבלה אישור לכך ממנהל המזון והתרופות האמריקאי.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!