שיניים
שינייםצילום: PEXELS

שתלים דנטליים הם פתרון מהפכני המאפשר השלמת שיניים חסרות ומתן פתרון קבע, למי שמבקש להחזיר לעצמו את החיוך הנאה ולשפר את תפקוד ובריאות הפה. בזכות הליך מדויק של החדרת שתל טיטניום קטן במיוחד אל עומק החניכיים ובמיקום של השן המקורית, והלבשת מבנה וכתר בהדמיית שן טבעית מעליו, מתקבלת שן חדשה, קבועה ויציבה במראה טבעי ואסתטי.

לצד היתרונות הרבים של השתלות שיניים, חשוב לדעת כי בדומה לכל הליך רפואי, עשויים להתעורר סיבוכים פוטנציאליים שחשוב להכיר, ובמידת האפשר למזער. 

פנינו לד"ר יהונתן צ'יפר רופא שיניים מוכר, כדי לשפוך אור על הסיבוכים הללו, על הדרך הנכונה להחליט האם לבצע השתלת שיניים לצורך השלמת שיניים חסרות בפה, ועל ההבדלים בין שיטות הטיפול השונות. 

על מנת להבין את הסיכונים הטמונים בהליך השתלת שיניים , כפי שהסביר ד"ר צ'יפר, חשוב להבין את הטכניקה וההליך. שתלים דנטליים הפכו פופולריים יותר ויותר כפתרון לשיניים חסרות, מאחר והן מספקות פתרון קבע במראה טבעי ותוך תפקוד אופטימלי שן השן. השתלים מוחדרים לפה בהליך רפואי הכולל שימוש בברגים דנטליים עשויים מתכת איכותית, שאינה מחלידה, ונספגת היטב ברקמות ובגוף בדומה לאיבר טבעי. מרבית השתלים עשויים מטיטניום, ומוחדרים בהליך כירורגי לעצמות הלסת, עצמות הלחיים או עצמות החניכיים, בהתאם לסוג ההשתלה. שתלים מוברגים אלה משמשים כבסיס לשיניים החלופיות החיצוניות, ומעניקים להם את התמיכה והפלטפורמה היציבה להתקנת כתרים ישירות על גבי השתלים, או להתקנת גשר להעמסת שתלים מרובים.

אחד היתרונות המרכזיים של שתלים דנטליים הוא אחוזי ההצלחה הגבוהים שלהם, הנעים בין 95% ל-98%. אחוזי הצלחה מרשימים אלו משקפים את יעילות הטיפול בשיקום תפקוד הפה ומבטיחים שיפור באיכות החיים של מטופלים הסובלים משיניים חסרות.

מטבע הדברים, הליך כירורגי מורכב זה טומן בתוכו פוטנציאל לסיבוכים, ויש להביא בחשבון גם את האחוזים המזעריים בהם הטיפול נכשל מסיבות שונות.

בין הסיבות העיקריות לסיבוכים בהשתלות שיניים:

מחלות רקע -  מחלות רקע שונות דוגמת סוכרת, מחלות הגורמות לפגיעה בכלי הדם, מערכת חיסונית פגועה וחלשה או מחלות אוטואימוניות, יכולות להשפיע על יכולתו של הגוף לקלוט את השתלים בצורה מיטבית, ו/או להחלים כראוי, מה שיגביר את הסיכון לכישלון הטיפול. בירור רפואי מוקדם אל מול רופא שיניים מקצועי ומנוסה, יכלול בדיקת התאמה והיתכנות להשתלת שיניים, למניעת ביצוע טיפול בעל פוטנציאל הצלחה נמוך.

דלקות ומחלות חניכיים-  חניכיים בריאות חיוניות להצלחת השתלות השיניים. ביצוע השתלת שיניים על גבי חניכיים פגועות וחולות יפחית באופן משמעותי את הסיכוי לקליטת השתלים, ויהווה כר פורה לסיבוכי השתלה. בעת הבדיקות המקדימות ותכנון הטיפול, במידה ונמצא כי קיימת דלקת חניכיים או מחלת חניכיים פעילה, יש להקדים ולטפל בחניכיים בטרם התקדמות להליך ההשתלה.  

היגיינת הפה-  היגיינת הפה משחקת תפקיד משמעותי בהצלחת השתל. היגיינת פה לקויה עשויה להוביל להתפתחות של חיידקים ולהצטברות פלאק, מה שמגביר את הסיכון לזיהום ולמחלות חניכיים. חשוב במיוחד להקפיד על היגיינת פה נאותה, כולל צחצוח קבוע, שימוש בחוט דנטלי וניקוי מקצועי, כדי לשמור על סביבת פה בריאה, כחלק מאורח חיים בכלל, ובסמיכות להשתלת שיניים בפרט.

עישון -  הרגלי עישון אצל מטופלים מביאים לפגיעה בכלי הדם הקטנים בפה ובחניכיים, ומהווים גורם סיכון להצלחת ההשתלה. מטופלים מעשנים יידרשו להפסיק לעשן מספר שבועות לפני ההשתלה, ולהימנע מעישון גם אחריה, במטרה לשמר את עמידות ההשתלה לשנים ארוכות. 

הליך השתלת שיניים כולל בדרך כלל מספר שלבים, כולל ייעוץ ראשוני, ניתוח מיקום שתלים ולאחר מכן התקנה של כתרים, גשרים או תותבות. כל שלב מתוכנן ומבוצע בקפידה כדי להבטיח את התוצאה הטובה ביותר האפשרית עבור המטופל.

סוגי סיבוכים בהליך השתלת שיניים

דחיה של השתל- שתלים דנטליים מיועדים להיספג בעצם הלסת או החניכיים, ולספק בסיס יציב לשחזורי השיניים. דחיה של השתל על ידי הגוף תביא לחוסר ספיגה והתמזגות שלו, מה שיגרום לכאב, נפיחות מקומית ולדלקת, ולא יאפשר את המשך התהליך. דחיה עשויה להתרחש בשל הרכבה לא נכונה של השתלים, החדרת השתל במיקום לא מתאים, מחסור בעצם או רקמות רכות שאינן בריאות. כל אלו ניתנים לצמצום ולהימנעות באמצעות בדיקות מקדימות, ביצוע השתלה על ידי רופא מנוסה ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות להחדרת שתלים מדויקת ומקצועית.

סיבוכי עצם -  סיבוכים הנוגעים לצפיפות עצם שאינה מספקת לצורך אחיזה בשתל, מה שעשוי לגרום להיחלשות השתלים לאחר ההשתלה או לחוסר ספיגה שלהם בתהליך ההשתלה. ניתן למניעה באמצעות התאמת שיטת ההשתלה מבעוד מועד בהתאם למצב צפיפות העצם, ובאמצעות טיפול השתלת עצם מקדים. 

אובדן השתל -  אובדן של שתל עשוי להתרחש בשל היחלשות האחיזה של השתל בפה, נשירה או תופעת לוואי אחרת שמחייבת את הוצאתו בצורה יזומה. ייתכנו מספר סיבות וגורמי סיכון שעשויים לגרום לאובדן שתל, בניהם: אי שמירה על הנחיות רפואיות לאחר ההשתלה, היגיינת פה לקויה, עישון, מחלת חניכיים, כמות עצם לא מספקת, מיקום שגוי של השתל ועומס יתר על השתל. כל אלו ניתנים למניעה באמצעות ביצוע השתלת שיניים על ידי רופא שיניים מנוסה ומקצועי, ביצוע בדיקות מקדימות ועמידה בהנחיות הטיפול.

כפי שניתן ללמוד, סיבוכים בהשתלת שיניים הם אפשריים וקיימים, ויחד עם זאת ניתנים למניעה באמצעות ביצוע בדיקות וצילומי שיניים, התאמת שיטת ההשתלה וביצוע ההשתלה במרפאה מקצועית ובאמצעות טכנולוגיות מתקדמות המבטיחות דיוק ועבודה מקצועית, בתנאי היגיינה וסטריליות, וביד מיומנת, כמו גם הקפדה על הנחיות הרופא ושמירה על בריאות הפה והשיניים כאורח חיים. 

למידע נוסף בקראו באתר של ד"א יהונתן צ'יפר  https://www.drrb.co.il/