האיחוד הארופי
האיחוד הארופיקאנבה

עקב כשלים ואי עמידה ביעדים של מערכת EES, שוב נאלץ האיחוד האירופי לדחות את מועד השקת ויזה לאירופה ETIAS, הפעם לשנת 2025. באיחוד מודים כי היעדים שנקבעו לשנת 2024 לא הושגו, ולכן אין מנוס מלדחות את התוכנית שוב בתקווה שהפעם זו תהיה הדחייה האחרונה.

במאמר זה ננסה להסביר מדוע שוב נדחה הפרוייקט השאפתני והיוקרתי הזה וכיצד זה ישפיע על הישראלים המעוניינים לבקר באירופה.

ויזה לאירופה ETIAS

כבר מספר שנים שהאיחוד האירופאי משקיע מאמצים ומשאבים רבים בהקמת אחד הפרויקטים השאפתניים והמקיפים ביותר שנעשו על אדמת אירופה, הוויזה לאירופה ETIAS. גלי הגירה עזים, גורמי פשיעה עוינים שמצליחים להסתנן למדינות אירופה השונות וחוסר יכולת לעקוב ולנטר את כל הנכנסים והיוצאים מן המדינות, הובילו את האיחוד לגיבוש תוכנת-על אשר תישען על הטכנולוגיה המתקדמת ביותר לניתוח נתונים בזמן אמת ותהפוך את הכניסה והיציאה מאירופה למנוטרות בצורה יעילה, קלה ונוחה מאוד גם עבור ציבור התיירים והתושבים, וגם עבור אנשי העסקים הרבים הבאים לבקר בשעריה. אך מצד שני, תוכל המערכת לסנן החוצה גורמים לא רצויים תוך סנכרון מלא עם שירותי הביטחון השונים, האינטרפול, משרדי ההגירה, משרדי ביטחון הפנים ועוד כדי להבטיח את בטיחות התושבים אך לייעל ולקצר את משך תהליך הכניסה והיציאה וגם שינוע והעברת סחורות. למידע נוסף על פרוייקט ויזה לאירופה היכנסו לאתר ETIAS המיועד לישראלים בעלי דרכון ישראלי ומכיל מידע רב, עדכונים והסברים כיצד ייראה תהליך הגשת הבקשה לוויזה עבור ישראלים ויספק את כל התמיכה והעזרה הדרושים במהלך מילוי הטופס בעברית ולאחריו.

מי משתתף בפרויקט ויזה לאירופה?

פרוייקט ויזה לאירופה הינו משותף למדינות שנגן ולמדינות נוספות שהביעו עניין להשתתף בו כמו צרפת, גרמניה, אוסטריה, איטליה, ספרד ועוד. היכנסו לקישור הבא לקבלת הרשימה המלאה של מדינות הדורשות את האישור החדש על מנת לדעת לאילו מדינות יידרש כל ישראלי הנושא דרכון ישראלי להגיש בקשה לוויזה. לאחר שיושק הפרוייקט, הכניסה למדינות הללו תהיה קלה, נוחה ומהירה הרבה יותר מבעבר, ועבור ישראלים רבים שעד היום נאלצים להמתין בתורים ממושכים בשדות התעופה זו תהיה הקלה משמעותית.

מדוע נדחה הפרוייקט שוב ושוב?

פרוייקט ויזה לאירופה משלב טכנולוגיות מתקדמות, תשתית רחבת היקף והכנות רבות הן מבחינת כוח אדם מיומן והן מבחינת היערכות לקליטת מיליוני נתונים וניתוחם בזמן אמת. הקמת מערכת EES שאמורה לנצח על כל המערכות ולאפשר זיהוי מהיר של כל אדם המבקש להיכנס או לצאת מאירופה מתעכבת, ובשל כך מתעכב הפרוייקט כולו. לאחר שמערכת EES תהיה מוכנה לפעולה היא תעבור פיילוט של בין חמישה לשישה חודשים לבדיקת יעילותה, וכשהתהליך יוכתר בהצלחה, ניתן יהיה סוף סוף להכריז על ההשקה. ברגע שהפרויקט ייצא לפועל, אתר ויזה לאירופה ETIAS יהיה מוכן לענות על כל שאלה או בקשת עזרה בעברית, יאפשר הגשת טופס בקשה לוויזה בעברית, יתמוך ויסייע בכל דבר ודבר הקשור לתהליך המילוי עצמו ולאחריו ויעניק הסברים ועדכונים רלוונטיים לכל ישראלי המעוניין לצאת לאירופה ללא קושי וללא מאמץ.