גן לאומי ממשית.
גן לאומי ממשית.צילום: ערן היימס

יום הנשר בשמורת הטבע גמלא

על שמורת גמלא, השמורה היפה ביותר בגולן, כמעט ואין מי שלא שמע. היא אוצרת בתוכה מרחבי נוף גולניים מרשימים, מושבת קינון ובה שלל עופות דורסים, סיפור היסטורי מסמר שיער ואגדה על גילוי המקום שתכניס השראה לכל מטייל והרפתקן חובב טבע והיסטוריה.

מה שלא רבים יודעים, זה שמושבת הנשרים בשמורה נמצאת בסכנה גדולה, כ90 אחוז מנשרי הגולן מצאו את מותם בעשרים השנים האחרונות, בעיקר מהרעלות חוזרות ונשנות. אנחנו מזמינים אתכם לסיור בשמורה היפה, לגלות מה פוגע בנשרים, איך ניתן להצילם ולמה לעולם לא נוותר על מלך העופות.

לפרטים והרשמה

שמורת טבע גמלא
שמורת טבע גמלאצילום: בנימין צבי וייזל

נושמים תרבות במבצר היפה בגן הלאומי יחיעם

אחרי שנים של תרדמת, מבצר יחיעם מתעורר לחיים עם אמני המרחב הציבורי, אמני קרקס, שחקנים, פסלים חיים ונגנים. מפעל הפיס יחד עם רשות הטבע והגנים מזמינים אתכם לתמוך באומנים ולצאת מהבית אל גן לאומי מבצר יחיעם, לפעילות חווייתית ומחברת שמתאימה לכל המשפחה.

המייצגים יתקיימו במספר סבבים ברחבי המבצר, סיורים מודרכים של מורי דרך ותצפית משגעת מראש המבצר. הפעילות מותנית בתנאי מזג האוויר.

לפרטים והרשמה

גן לאומי יחיעם. נושמים תרבות
גן לאומי יחיעם. נושמים תרבותצילום: אדיב פלאח

פסטיבל ממשית בגן הלאומי ממשית

אהבתם את המבצר, נכון? אז תנו לנו לספר לכם על עיר שלימה שמתעוררת מבין ההריסות: העיר הנבטית העתיקה מתעוררת גם היא לחיים. ממשית, העיר הנבטית שהייתה תחנת מסחר בימי קדם וידועה באדריכלות מפוארת, מתעוררת לחיים בפסטיבל משגע של מחול אתני, מוזיקה ויצירה, שמעורר את החושים והגוף להתמסר לקצב המדבר.

הפסטיבל מציע מגוון פעילויות לכל המשפחה על שרידי העיר העתיקה כגון שוק מסורתי בכפר הנבטי, עם שפע של תוצרת מקומית אותנטית: שטיחים, בקבוקי חול, כלי נגינה אתניים עתיקים, ענתיקות ויד שנייה, בית קפה ומזון מהמטבח הערבי המסורתי, לצד סדנאות צבעוניות של מלאכות יד עתיקות, סדנת קפה, מספר הסיפורים, סדנת צמחי מרפא מדברי מסורתי, נגינה ומקצבים מחולות הסהרה, מספר סיפורים, סדנאות מחול אתני, אוהל אירוח אותנטי ועוד.

בנוסף, יתקיימו הרצאות מאירות עיניים כיצד לשמור על הטבע, וגם תוכלו להציץ לעולמם הסודי של פקחי הרשות, בתערוכת צילומי טבע ייחודית בה כל התמונות צולמו ע"י ידי הפקחים.

ואם אתם אנשים של לילה, קבלו את זה: פעמיים בשבוע שוק לילה צבעוני וססגוני, לצד הופעות מחול ומוזיקה אתנית עד השעה 22:00. בואו להתמסר לקסם המדברי, לשמים זרועי כוכבים וליהנות מחוויה של פעם בחגים.

לפרטים והרשמה

מוזיאון הפסיפסים שלא ממשיך להתחדש באתר השומרוני הטוב

אחרי שנהנתם במבצר ובעיר הנבטית העתיקה, בואו ונעמיק קצת במה שראינו, הפעם - במוזיאון יחיד במינו המוקדש כמעט כולו לפסיפסים.

בואו להתרשם ממיטב אומנות הפסיפס של העולם הקדום, לחוות מחדש את "משל השומרוני הטוב" ולבקר בחאן קדום ששמר על דרך עשירה בסיפורים היסטוריים.

לפרטים והרשמה

אתר השומרוני הטוב
אתר השומרוני הטובצילום: בועז צרפתי

נושמים תרבות- אמני המרחב הציבורי בגן הלאומי מגדל צדק

קשה לכם לנסוע? קבלו את האטרקציות השוות ביותר במרכז הארץ: הגן הלאומי מגדל צדק מציע לכם במופעים קצרים של אומני המרחב הציבורי: שחקנים, מוזיקאים, רקדנים ופסלי אדם. האמנים יתחלפו מדי יום כך שבכל יום תיהנו מחוויה קצת אחרת.

בנוסף, סיורים מודרכים יצאו בכל יום מימי חוה"מ מלבד ה-4.10. תוכלו לצאת לסיור בגבעת הקברים ודרך האבן בשעות 10:00, 12:30 (משך סיור של שעה וחצי), מסלול המשלב את גבעת השייח ודרך האבן, סיור בנושא מורשת החציבה העברית ותעשיית הסיד. איך הפכו המחצבות הנטושות מערימת פסולת לפנינת טבע מלאת חיים, או סיור קצר יותר סובב מצודה בשעות 10:00, 11:30, 13:00 (משך סיור של 45 דקות) במסגרתו נשמע את סיפורו של הגן הלאומי ההולך ומתהווה לנגד עינינו ונסיים במצודה, שם נכיר את סיפורו של המבנה, החולש על דרך היסטורית חשובה וצופה אל מרחבי גוש דן.

בסיום הסיור ניתן להיכנס עצמאית למיצג "אבני דרך" .

לפרטים והרשמה

נושמית תרבות גדל צדק
נושמית תרבות גדל צדקצילום: עמית לבקוב

חשוב לדעת: כל הפעילויות הינן ללא תוספת תשלום מעבר לתשלום הכניסה לאתר. הכניסה חינם למנויי מטמון. הפעילויות מותנות במזג האוויר.

לפרטים על כל הפעילויות, נגישות, שעות ותאריכים היכנסו לאתר רשות הטבע והגנים