חינוך
חינוךFreepik

ההתלבטות בנוגע לבחירת מסלול לימודים משותפת לאינספור נשים וגברים, צעירים/ות ומבוגרים/ות, ועשויה להיות מבלבלת במיוחד בעידן הנוכח בו האפשרויות הן עשירות ומגוונות יותר מאי פעם בעבר. לכן נרצה להציע כאן מסלול לימודים מרתק אשר רלבנטי כיום, ועשוי להתאים לכל מי שמתעניין במדעי הרוח ובעולם החינוך, או אפילו רק שוקל ללמוד את התחום: לימודי היסטוריה לתואר ראשון במסלול הכולל גם תעודת הוראה.

מדוע דווקא לימודי תואר ראשון בהיסטוריה בשילוב תעודת הוראה מהווים כיום מסלול לימודים רלבנטי יותר מאי פעם בעבר? מהו הערך המוסף של מסלול זה והיכן כדאי ללמוד אותו?

לימודי היסטוריה, דווקא עכשיו! למרות (ואולי דווקא בגלל) רוח התקופה

הקביעה כי מסלול לימודי היסטוריה לתואר ראשון הוא רלבנטי כיום יותר מתמיד עשויה להישמע לרבים כתמוהה, במיוחד בעידן אשר מקדש יותר ויותר מקצועות ריאליים ו"יישומיים" דוגמת כלכלה וניהול, הנדסה, מדעים מדויקים וכיוצ"ב. נראה כי במידה מסוימת ירדה קרנם של מדעי הרוח בעשורים האחרונים, במקביל לקידוש הפרודוקטיביות, התחרותיות והרלבנטיות לשוק העבודה המאפיינים את המקצועות הריאליים למיניהם.

ובכן, תפיסה זו שהוצגה כאן לא בהכרח נכונה. לימודי היסטוריה, כמו לימודים גבוהים של תחומים הומאניים מרכזיים אחרים, רלבנטיים לעולמנו הנוכחי יותר מאי פעם בעבר. ההסתמכות על לימוד ההיסטוריה והמסקנות העולות מלימוד זה חשובות גם בימינו, כאשר העולם בו אנו חיים הופך יותר ויותר תזזיתי ובלתי צפוי, עם קצב שינויים וזעזועים כלכליים וחברתיים הולך וגובר. בעידן מסוג זה, הכרת העבר ולמידתו מעניקה ידע רחב על העולם ותרבויותיו וכן מעניקה מידע שימושי לעולם העכשווי. לימודי היסטוריה נותנים כלים תרבותיים וחינוכיים וכן יכולות ניתוח וחשיבה ביקורתית.

כמו כן, מסלול אשר כולל תעודת הוראה הוא כיום רלבנטי גם לשוק התעסוקה. הן מערכת החינוך הממלכתית של ישראל והן אלו הפרטיות הפועלות במדינה משוועות למורות ומורים טובים ונמרצים, גם במקצועות ההומאניים השונים

לימודים עם ערך מוסף

לימודי היסטוריה מתאפיינים בערך מוסף משמעותי, במיוחד כאשר לימודי תעודת ההוראה משולבים בלימודי התואר. הזכות ללמד אחרים, במיוחד ילדים ובני נוער, טומנת בחובה ערך מוסף משמעותי של מקצוע עם תחושות שליחות וסיפוק יומיומיות. הזכות לעיצוב פני דור העתיד, באמצעות לימוד של תחום מרתק עם "נשמה", עניין וערך מוסף משל עצמו.

היכן כדאי ללמוד תואר ראשון ותעודת הוראה בהיסטוריה? ובכן, המקומות הטובים ביותר לכך הן מכללות ייעודיות לתחום החינוך. שם תמצאו את מסלולי הלימוד הנחשבים והאיכותיים ביותר בארץ לתחומים אלו (ובפרט לתעודות הוראה), וגם סביבת הלימודים במכללות ייעודיות לחינוך תהיה המעשירה והתומכת ביותר שבנמצא.

למידע נוסף הכנסו לאתר המכללה האקדמאית לחינוך אורנים .