דניאל גולדמן
דניאל גולדמןצילום: באדיבות המצלם

1. לא מפריעים לאדם באמצע תפילה - זה נכון ליחידים ובוודאי לקבוצה. מי שהחליט על דעת עצמו לאכוף הוראות של עיריית תל אביב פוגע בממלכתיות ובכללים הבסיסיים של חיים משותפים. זה נכון לגבי תפילה אורתודוקסית בתל אביב, ונכון לתפילה לא אורתודוקסית ליד הכותל.

2. אסור להיתמם - מייסד "ראש יהודי" (הארגון שהחליט כנראה להפר את צו בית המשפט) בא מאותו בית המדרש כמו הרב יגאל לוינשטיין, סגן השר אבי מעוז, הרב צבי קוסטינר, וכמובן בראש המחנה הרב צבי טאו.

הם לא באים לזירה הציבורית ללא סדר יום ברור, ומבחינתי, ללא ניקיון כפיים. גוגל קצר ותבינו מיד מה הם חושבים על חילונים, ליברליזם וכו. "ראש יהודי" באו במטרה ברורה להחזיר את תל אביב בתשובה. עד עכשיו תל אביבים הכילו את האירוע. עכשיו פחות.

3. זהו אותו בית מדרש שגרר את החרדים למאבק בכותל וביטול מתווה הכותל - אומר בכנות לאחיי החרדים אש הקודש של הר המור סופה לגרור אתכם למלחמת תרבות לא לכם

4. יש מספיק מקום לכולם - גם בתל אביב השנה התקיימו מלא מקומות תפילה. בבתי כנסת ובמקומות ציבוריים, אורתודוקסים ולפי מסורות שונות. על רובם ככולם לא שמעתם כי הם לא מפריעים באמת לאיש.

5. גם להפרדה ניתן למצוא פשרה - שאלת ההפרדה במקום ציבורי היא נפיצה. יש אנשים שהפכו את זה להלכה חילונית חרדית לכל דבר ועניין. זה ממש ייהרג ובל יעבור. לצערי הויכוח לא תמיד רציונלי או מקדם. אין לי ספק שניתן למצוא פשרות בעניין, כאשר בטוחני שאפשר לקיים תפילה אורתודוקסית מתאימה כאשר מי שרוצה בהפרדה יכול ומי שפחות מעוניין יכול למצוא מקום גם כן.

6. הקנאים שולטים (לצערנו...) - הקנאים בשני הצדדים יעשו הכל בעניין הזה כדי לא לתת מקום לפשרות מקומיות. שמחתי מאד לראות את ההודעה של ראשי המחאה, כולל חילונים ודתיים רבים. לנצח קנאות - זה לא קל. אבל ברית השפויים יכולה עליהם.

7. זה לא הזמן להעלים עין - מי שמתעלם ממה שקרה פה בחודשים האחרונים לא באמת בא בניקיון כפיים. מה שהיה הוא לא מה שיהיה. אפשר לשמוח או להיות עצובים אבל המציאות השתנתה. מה שהיה עד כה מובן מאליו, כבר לא. סובלנות מינימלית כרגע נעלמה בחלק מהזירות. זה נכון לגבי חלקים במחאה ונכון לגבי תומכי הממשלה.
8. מנהיגות מקומית - לרון חולדאי אחריות על הפרהסיה של תל-אביב. הוא חייב לקחת את אירועי יום כיפור למקום אחר, אחרת נראה עוד מאותו דבר. כמובן עבור זה הוא יצטרך שותפות דתית מסורתית וחילונית אמיצה.

9. תל אביב חייבת להיות מקום עבור כולם - חילונים, דתיים, מסורתיים וזרמים שונים. היא מספיק גדולה וחזקה להכיל את כלל גווני האוכלוסייה. אם גוף כמו ראש יהודי מצליח לאיים על תל אביב הגדולה - אז לתל אביב הליברלית יש בעיה.

10. שמחה לאיד ככלי פוליטי - פוליטיקאים ממחנות שונים יחגגו על אירועי יום כיפור תשפ"ד. לצערי הם לא חלק מהפתרון כרגע ורק מלבים את האש בצורה שמתאימה למחנה הפוליטי שלהם. הציבור הישראלי חייב להוקיע נוהג זה.

11.הזמן לתשובה עדיין לא מאוחר - המהלך העמוק של תשובה היא קודם כל התקרבות ובקשת הקשבה מחברו. לשאוף לרצות את חברו. כל אחד חייב למצוא דרכים להתקרב לאחר בחברה הישראלית ולחשוב טוב טוב איך עושים את זה. לצערי יש לנו מספיק דוגמאות על איך לא לעשות את זה.

הכותב הוא מייסד המכון לחקר היהדות והציונות לשעבר יו"ר בני עקיבא העולמית