פרופ' משה קופל
פרופ' משה קופלצילום: דוד וייל

יו"ר פורום קהלת משה קופל התראיין לעיתון "וול סטריט ג'ורנל" והתייחס לרפורמה המשפטית בישראל.

"אם אתה יכול לנהל עם המתנגדים שיח נכון - תוכל להגיע להבנות", אמר. "מסתבר שזה לא כל כך קשה. הדבר החשוב הוא לשלוט בטקסט ולתת קרדיט לכולם מלבד לעצמך", סיפר על העבודה עם נבחרי הציבור בכנסת. "על בסיס זה התחלתי להתעסק בדברים האלה. אנחנו לא מנהלים את המדינה, אנחנו פשוט חוקרים ומייעצים".

"אם אתה רוצה לעשות משהו חשוב, אתה צריך לעשות את זה בצורה מאוד מחושבת ומכוונת", הסביר קופל, שעסק במשך שנים במערכת המשפט. "הממשלה לא התכוננה כמו שצריך. התהליך הואץ מדי. אלה שנמצאים עכשיו בקואליציה יצטרכו ללמוד איך למשול באחריות - הם לא עשו זאת".

לדבריו, נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק הוביל מהפכה שבה בית המשפט שחרר את עצמו מהבלמים המגינים על התחום הפוליטי, ו"השופטים הצליחו להמשיך להתרבות", תוך שימוש בכוחם המובהק בוועדה לבחירת שופטים. "מה שברק יצר מתוך בדיה חסרת בסיס היא מידה של סמכות שיפוטית שאפילו שופטי העליון האגרסיביים ביותר שלנו לא חלמו עליה", ציין.

הוא ביקר את הודעת היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, שלפיה על ראש הממשלה בנימין נתניהו להימנע מכל מעורבות ביוזמות לשינויים במערכת המשפט. "ביבי הוא כנראה הבחור הכי מתון בקואליציה שלו", ציין. לדבריו, "יש הרבה אנשים במדינה הזאת שבטוחים לחלוטין שהם צריכים להיות ראש ממשלה, אבל ביבי היה כאן תמיד, והוא סוג של 'סתם' את המערכת. בגלל זה הוא זוכה לכל כך הרבה עוינות. רוב יריביו היום הם אלה שכיהנו תחתיו בעבר ורצו להתקדם למעלה".

"החזון האהוב עליי על שיבת היהודים לישראל הוא בספר זכריה'", חתם קופל, "באחרית הימים, שוב זקנים וזקנות יהודים יהיו ברחובות ירושלים, וילדים וילדות קטנים ישחקו ברחובות. היום ההורים שלי הם אותם זקנים והילדים שלי הם הילדים האלה. כל השאר זה בונוס. אני חושב שאנחנו נהיה בסדר, פשוט צריכים שתהיה התאמה כאן. נעבור את זה".