כוס יין
כוס ייןPEXELS

אנו רגילים לשתות יינות לבנים ויינות אדומים, להתענג על הארומה שלהם, לגלגל את הטעמים העשירים והמורכבים של הזמנים השונים על הלשון וליהנות מיינות מצוינים. אך יש עוד סוג של יין שבהחלט כדאי לכם להכיר. מדובר ביין הרוזה בעל הגוון הוורוד והטעם הייחודי שהוא מציע. במאמר זה נדון על תרומתו של יין הרוזה לעולם היינות האנין.

הכירו את יין הרוזה

חובבי יינות רבים וגם אנשים מן היישוב אשר נהנים לבקר ביקבים, נחשפו לא פעם על האופן שבו מכינים את היינות השונים. כך לדוגמה אופן ההכנה של יין לבן הוא באמצעות ענבים צהובים או ירוקים אשר מסירים מהם את הקליפות ומתססים אותם עם שמרים. כדי לקבל לבן חצי-יבש, עוצרים את השמרים מלעכל את כל הסוכר שנמצא במיץ הענבים וכך נשאר בו הטעם המתקתק. כדי לקבל יין לבן ייבש מניחים לשמרים לעכל את כל הסוכר של מיץ הענבים וכך מקבלים יין שאינו מתוק כלל. אופן ההכנה של יין אדום נעשה באמצעות השריה קליפות הענבים עם הענבים עצמם וכאן מניחים לשמרים לעכל את כל הסוכר בתהליך ההתססה. אך לרוב לא שומעים על אופן הכנתו של יין רוזה ביקב.

הענבים האדומים הם אלו שאחראיים על הפקת יין הרוזה. אופן ההכנה דומה מאוד לזה של יין אדום אך ההבדל היחידי בין השניים הוא זמן ההשריה של הענבים עם הקליפות. כאשר מכינים יין רוזה מקצרים את זמן ההשריה שלהם יחד כך שנוצר מצב שבו חלק מהזמן הענבים מושרים עם קליפתם וחלק מהזמן הם מושרים ללא הקליפה. זוהי גם הסיבה שבגינה נוצר הצבע הוורדרד העדין שממנו קיבל היין את שמו. למרות שבתחושה הכללית יין הרוזה חדר אלינו לא מזמן, ישנם אזורים באירופה שהוא קיים בהם כבר עשרות שנים.

את הרוזה מפיקים לרוב מכמה זני ענבים, שלא כמו היינות הלבנים והאדומים שניתן להפיקם גם רק מזן אחד בלבד. הזנים המשמשים להפקת יין הרוזה הם הפינו נואר, הגרנאש והסירה, אך ישנם גם זנים נוספים.

מה מציע לנו יין הרוזה?

כיוון שמה שחשוב באמת הוא לא הצבע של היין אלא הטעם שלו, יין רוזה מעניק לנו את הטוב שבכל העולמות. הוא ניחן בקלילותו של יין לבן, ומשלב בתוכו בליל טעמים עמוקים המאפיינים את היין האדום. הרוזה בדרך כלל הוא יין בעל טעמים פירותיים בעלי חמיצות עדינה, והוא נחשב למרענן במיוחד.

אנשים רבים נוטים לחשוב כי מדובר ביין מתקתק כמו יין לבן חצי-יבש, אך יש גם יינות רוזה יבשים שאינם מתוקים כלל. אם אתם רוצים לגלות את טעמיו האמיתיים, הניחו לו להתגלגל על הלשון כמעה ועולם חדש של טעמי פירות הדר ויער עדינים לצד ניחוח פרחים יתגלו בפניכם. מומלץ לשתות את הרוזה כשהוא מקורר היטב ממש כמו יין לבן.

אילו מאכלים כדאי לשלב עימו?

יינות רבים מתאפיינים כמתאימים למאכלים מסוימים לפי הנתונים שלהם. כך למשל יין אדום מחמיא יותר לבשר ותבשילי קדרה משום שהוא בעל טעמים מאוד עמוקים, וכבדותו מחמיאה לטעמי הבשר. מנגד היין הלבן המתאפיין בקלילות הולם מנות דגים, פסטה, גבינות ומגשי פירות וגם קינוחים לגבי יין הרוזה, הוא משתלב באופן נהדר לרוב סוגי המאכלים משום שהוא שילוב של שני סוגי היינות. כך שלא משנה מה בחרתם להגיש לאורחים שלכם או מה בחרתם להזמין מתפריט המסעדה שבה אתם יושבים, הרוזה לא יאכזב אתכם כלל. ואם אתם מתעקשים לדעת בכל זאת מהו הכיוון הטוב ביותר נמליץ לכם לשלב את יין הרוזה עם סלטים, בשרים, ירקות ודגים על הגריל.