יוסי דגן ועידית סילמן
יוסי דגן ועידית סילמןצילום: דוברות

ההכנות לצעדת השומרון מחר (שני) בעיצומן ואלפים כבר אישרו את הגעתם.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן קורא לציבור להצטרף לצעדה: "אל מול ניסיונות הרשות הפלסטינית שוב ושוב לפגוע במזבח יהשע ובאתרי המורשת ואל מול הטרור, יחד נרים את הרוח, ניקח דגל ביד ונצעד מחר להר עיבל".

דגן הודה לרבני ההתיישבות ולרבנים מרחבי הארץ שיצאו בקריאה לציבור להצטרף לצעדת השומרון: "אני מודה לרבנים שיחד איתנו מצטרפים לקריאה הכל כך חשובה הזו: להגן על אתרי ההיסטוריה והמורשת של העם היהודי. להגן על מזבח יהושע, שריד לתקופת ההתנחלות ומעמד הפיכתנו לעם לפני כ-3,000 שנה. זו התשובה האזרחית הציונית לטרור הרשות הפלסטינית המנסה להפחידנו, לנשל את עם ישראל מההיסטוריה שלו, ולגרשנו מאדמתנו. אני קורא לציבור להגיע דווקא עכשיו, להרים את הרוח ולצעוד איתנו להר עיבל".

"אל מול גורמים באירופה ובעולם למחוק את הקשר של עם ישראל לארצו, לספר סיפורי בדיה על "מורשת פלסטינית" במזבח יהושע, במערת המכפלה, בהר הבית ובשומרון העתיקה, נעלה כולנו עם דגלי ישראל לצעוד בשומרון ולדרוש להגן על האתרים ההיסטוריים הלאומיים. נמשיך ונוסיף עוד יותר לבנות, להפריח את ההתיישבות ביהודה ושומרון", הוסיף דגן.

בתוך כך אלפי מבקרים מכל רחבי הארץ ביקרו היום באתרי המורשת וההיסטוריה בשומרון.

בין האירועים המרכזיים בלטו הפסטיבל המרפסת של המדינה, המבקרים נהנו מטיולים בנוף ההררי והירוק וגילו את אתרי המורשת וההיסטוריה העשירה הר גריזים, סבסטיה ובירת ממלכת שומרון העתיקה.

בין המבקרים הרבים הייתה גם השרה להגנת הסביבה עידית סילמן שהגיעה לגן הלאומי שומרון העתיקה (סבסטיה) יחד עם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ואמרה: "ההרס ההיסטורי שהתבצע כאן במשך שנים - הוא דקירה בלב. רק מי שלא מחובר למקום, שהלב שלו לא כאן, רק הוא מסוגל להרוס ולחלל את המקום ההיסטורי הזה. בהובלתי, ממשלת ישראל קיבלה החלטה אסטרטגית לשקם את המקום הזה ולהפיח בו חיים חדשים. בהשקעה של מיליוני שקלים - נחזיר את הכבוד להיסטוריה שלנו ולמסורת שלנו. אני גאה שהקדוש ברוך הוא זיכה אותי להיות שליחת ציבור לשקם את המקום הזה, למען ההיסטוריה שלנו ולמען אלפי המבקרים שצפוים לפקוד את האתר החשוב הזה."

בימים קרובים אתרי התיירות הטבע והמורשת בשומרון יהיו פתוחים לקהל הרחב. בין השאר: מחר כאמור תתקיים צעדת השומרון למזבח יהשע. הגעה עם הוויז להר עיבל שם יתקיים הפנינג ענק לכל המשפחה ומשם תצא הצעדה וסיורים מודרכים למזבח יהשע. בסיום הצעדה יתקיים מופע של שולי רנד אהרון רזאל ולהקת אהללה. בשלישי המבקרים יוכלו להנות מסינון עפר ממזבח יהושע בשבי שומרון, ברביעי הפנינג ענק בהר ברכה והופעה של אריאל זילבר, פסטיבל המרפסת של המדינה פתוח למבקרים וכן הגן הלאומי הר גריזים, יקבים מעיינות ועוד.