שירה אורן, נותי ליברמן, שמואל רקנטי, טובה גדות
שירה אורן, נותי ליברמן, שמואל רקנטי, טובה גדותצילום: ראובן חיון, דור לובטון, שירן כהן, ערוץ 7

לכבוד חג הסוכות, כשברקע מתנגנת לה מחרוזת שירי שמחה, פנינו למוזיקאים מכל קצוות הקשת, שאת חלקם אפילו שמעתם היום בבית או בנסיעה, כדי להבין מה עושה להם את החג.

בחלק הראשון אנחנו מארחים את סולן להקת 'נשמחה' שמואל רקנטי, את נותי ליברמן שבימים האחרונים זכה בתואר 'פריצת השנה', את הזמרת והיוצרת שירה אורן ואת הזמרת והיוצרת טובה גדות.

השיר שעושה לכם את שמחת החג

רקנטי בחר את "הרחמן הוא ישפיע עלינו" של מרדכי בוימל ואילו ליברמן בחר בשיר 'סוכהל'ה', להיט חסידי ששרו מרדכי בן דוד וארי היל. אורן בחרה בשיר מבית אבא: "סוכה ולולב לעם סגולה".

גדות בחרה בשיר 'אנא ה' כי אני עבדך בן אמתך פתחת למוסרי' מתוך ההלל. לדביה, בכלל כל שירי ההלל מקרבים אותנו אל סוכות המקורי כפי שהיה בזמן שבית המקדש היה קיים, וזה יוצר געגוע למה שאנחנו באמת יכולים להיות, לעבר הגדול שלנו ולעתיד הגדול עוד יותר".

אירוע בלתי נשכח בקריירה

גדות נזכרת בערב בו הושמע השיר שלה בגלגל"צ: "ערב אחד מישהי שולחת לי הודעה 'תפתחי עכשיו גלי צה"ל'. אני פותחת ובהלם. משמיעים את השיר שלי 'התעוררי'. לכאורה חלומו של כל זמר, אבל אותי זה הפתיע מאד. עד אז חשבתי שמשמיעים שיר רק אם האומן מבקש, זה מאד החמיא לי כמובן אבל יצרתי איתם קשר וביקשתי שיותר לא ישמיעו. לא מרגישה בנח שהשירים שלי יושמעו כך בשידור ישיר בלי שהמאזינים ידעו שהשירים מיועדים לנשים".

אורן מספרת על גיוס ההמונים שיזמה למימון אלבום הבכורה: "כשהצלחתי תודה לאל לגייס 75,000 ש"ח בפרוייקט הדסטארט לאלבום הראשון (והוצאתי באותה תקופה רק 2 שירים לאור) וגייסתי את השחקן אלי פיניש לסרטון שצלמנו אצל טל פורר (המפיק המוסיקלי) באולפן".

ליברמן מציין שלושה אירועים - החתונה שלו לפני שבועיים, הופעה בעפולה "שלא אשכח אי פעם", וציון שנה למפגש עם האדם שמימן לו את הקליפ הראשון איתו פרץ.

מה עושה לך את שמחת החג

אורן מציינת את הטיולים עם המשפחה והופעה טובה. ליברמן נהנה לראות כמויות של סוכות ולשמוע מכל סוכה שירים "ופקקים רק שלא יחסמו אותי בדרך להופעה".

רקנטי אומר, "פשוט לשבת בסוכה, להסתכל על הסכך ולדעת שאני בתוך קודש זה שמחת החג בשבילי". גדות מסבירה כי הנחת מהמירוץ, הביחד המשפחתי, מצוות הסוכה עצמה, כשיש מזג אויר נעים", עושה לה את שמחת החג.

מוזיקה חדשנית או העתיקה והעממית

רקנטי: "ברור שמוזיקה עתיקה ועממית יותר מדברת אלי", ומציין כי "גם היום יש מוזיקה שחוזרת למקורות עם הכלים שיש היום. אני בעיקר אוהב את השילוב בין ישן לחדש".

ליברמן: "תלוי כמה המוזיקה החדשנית דומה לעתיקה והעממית. בעתיקה והעממית יש לב שאי אפשר להסביר. בחדשנית, קשה למצוא לבב אבל כשיש לב, הוא מטורף וחזק יותר מפעם. שיהיה שיר שבאמת יושב על בסיס".

גדות: "גם גם. אני מתחברת למה שמקצועי ויפה בעיני. לכל זמן ועת. לפעמים הלב והנשמה רוצים כך ולפעמים אחרת. המוזיקה מטרתה לקרב אותנו לה' יתברך ויש דרכים רבות לכך, וכך גם כמה סגנונות מוזיקליים. כל פעם היכן שהלב מונח, ומה שהוא מחפש באותו הרגע".

אורן: "אוהבת גם וגם - מקשיבה ונהנית ממוסיקה חדשנית, אבל אוהבת במיוחד שירים שהם נכסי צאן ברזל, לא משנה כמה זמן עבר - והם עדיין רלוונטים ויפים".

זמר השנה שלך

רקנטי: "חנן בן ארי תמיד דיבר את הלב שלי עוד מימים ימימה. השנה חנן עשה צעד מדהים שכל כך מרענן, כתב אלבום חשוף וכנה שיש סיבה לבחור בו בכל שנה, השנה יותר. נמאס משירים שהם לא מדברים על כלום".

ליברמן מצטרף לרקנטי ובחר בחנן בן ארי: "הייתי עסוק במוזיקה שלי שלא היה לי זמן לשמוע זמרים השנה. יש את חנן בן ארי שהחיבור שלי אליו מאוד חזק, כי זה הדרך שאני הולך בה".

גדות בחרה ביובל דיין. "קודם כל זמרת מדהימה ברמות הכי גבוהות. מעבר לזה, ההתחזקות שלה מחזקת את כולנו. יש בה אמת, טוהר, פשטות וכנות".

אורן בחרה בבניה ברבי.

שיר השנה

אורן בחרה שיר שיצא די לאחרונה, 'מעגל החיים' של אמיר דדון שיצא לפני כחודשיים.

גדות בחרה בשיר חסידי: "הבנות שלי הכירו לי את השיר 'כל הנחלים' של נפתלי קמפה. אני מתכוונת לביצוע לייב שלו. לא יודעת מה יש בשיר הזה שנכנס לי עמוק בלב וגורם לי תמיד לבכות".

ליברמן חותם: "כשאני שומע את השאלה עולה לי השיר 'אשרי מי שלא חטא' ששר אמיר דדון בפרויקט של צמאה. זה פשוט מדהים, הבית השלישי, וואו, זה פשוט מטורף".