בנימין נתניהו ומוחמד בן סלמאן
בנימין נתניהו ומוחמד בן סלמאןצילום: רויטרס, יונתן זינדל/פלאש 90

בישראל ובקרב בכירים סעודים מורגש תסכול מהתעקשות הממשל האמריקני לתת משקל רב לסוגיה הפלסטינית במסגרת המגעים על הסכם משולש בין ריאד, וושינגטון וירושלים. כך מדווח העיתון "ישראל היום".

גורמים שעודכנו בפרטי השיחות אמרו לעיתון כי עיסוקי היתר של אנשי ממשל ביידן בנושא מקשה את התקדמות תהליך הנורמליזציה עצמו ומעכב את פריצת הדרך.

אחד מהגורמים ציין כי בסוגיות המרכזיות שמונחות על הפרק, ובכללן הסכם ההגנה בין ארה"ב לסעודיה, וכן מרכיבי התוכנית הגרעינית שתי קבל הממלכה, הפערים אינם גדולים וניתנים לסגירה.

מנגד, לדברי הגורם, הדגש של האמריקנים על ההיבט הפלסטיני הוא כה מוגזם, עד שהוא עלול להיות מה שימוטט את התהליך כולו. הביקורת על הממשל האמריקני הושמעה גם מפי בכירים סעודים.

הביקורת על הממשל האמריקני הושמעה בימים האחרונים כאמור גם מפי גורמים בישראל, וגם מפי בכירים סעודים שאמרו את הדברים בשיחות סגורות.

הם ציינו כי ישנה דרישה אמריקנית לכרוך מחוות משמעותיות בעלות היבט מדיני כלפי הפלסטינים במסגרת התהליך, אולם לחץ זה לא מגיע מכיוון ריאד.

כזכור, יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, נמנע בראיון לרשת "פוקס ניוז" לפני שבועיים, מלהעלות דרישות מדיניות בשם הרשות הפלשתינית ואמר כי הציפיה שלו היא רק, "להקל בחיי הפלסטינים".

חרף עמדה גמישה זו, נציגי הממשל המתווכים בין ישראל וסעודיה, העלו שורה של דרישות בעלות אופי מדיני בנוגע לפלסטינים - ביניהם פתיחה מחדש של הקונסוליה הפלסטינית בבירה והגברת הסיוע הכלכלי לרשות הפלסטינית.