חיים שרת והפרלינים לזכר אבא
חיים שרת והפרלינים לזכר אבאצילום: דוברות נוף הגליל

בימי חול המועד מקיימת עיריית נוף הגליל פסטיבל שוקולד לכבודו יוצרה מהדורת פרלינים מיוחדת על שמו של משה שרת, ראש הממשלה השני של מדינת ישראל, שאהב מאוד שוקולד מריר. בנו, חיים שרת, מספר לערוץ 7 על האהבה הזו של אביו ז"ל.

"אבי אמר כדלהלן 'האנושות מתחלקת לשניים, אלה שאוהבים שוקולד חלב והחלק התרבותי', והמבין יבין" אומר חיים המציין כי היה מי שהוסיף לציטוט תוספת מיותרת כשאמר שאביו, משה שרת אמר על החלק השני של האנושות 'החלק התרבותי שאוהב שוקולד מריר', אך למעשה אביו לא הוצרך לתוספת הזו, כי בעיניו די במילים החלק התרבותי כדי להבין שחלק זה אוהב שוקולד מריר...

"ואני נולדתי בחלק התרבותי", מוסיף חיים ואנחנו שואלים על הילד שהוא היה לפני עשרות שנים, הילד ששומע שהשוקולד המריר שאוכלים בבית הוא השוקולד הטוב והתרבותי וכל השאר אינם מבינים כלום. שרת מאשר ומספר: "נכון. קיבלתי את זה כתורה מסיני. זה טעים. גם טעים וגם אינטילגנטי".

התקופה הייתה תקופת צנע ושוקולד לא היה נפוץ אז, ובתקופה זו ""כשאבא היה חוזר מנסיעה לחוץ לארץ הוא היה מביא חפיסה אחת והיה נוגס חתיכה מדי פעם וגם מכבד את הילדים" מספר חיים על השנים שחלפו עד הגיעו לגיל 15 אז עברה המשפחה לשליחות בניו יורק וכששבה כעבור שנה התגוררו בתל אביב, שם הייתה הממשלה.

האם השוקולד המריר היה הבילוי המשפחתי של משפחת ראש הממשלה? חיים מציע לנו שלא להיסחף ולא להגזים. "זה היה רחוק מהבילוי המשפחתי. הבילויים המשפחתיים היו בעיקר לדווח על בית הספר, לשיר ביחד את שירי הגימנסיה הרצליה, המחזור הראשון וכו'. השוקולד היה רק לעיתים רחוקות. לא היה מדובר בפריט יומי".

על ההחלטה לייצר פרליני שוקולד מריר לזכרו של אביו מספר חיים כי הרעיון נולד במוחה של דוברת עיריית נוף הגליל שתחקרה אותו על עברו, ומתוך שיחתם סיפר על האהבה של אביו לשוקולד המריר.

לשאלתנו אם בתוך מגוון השוקולדים המרירים הוא יכול להמליץ ממרומי גילו, 90, על שוקולד מסוים, מצטנע חיים שרת ואומר: "אין לי אהבה מיוחדת לשוקולד מריר מיוחד שמיוצר פה או שם. אני אוכל כל שוקולד מריר" הוא מבהיר ומציין גם את שוקולד עלית ודומיו כטובים מאוד. "אני לא מפונק בדקויות של השוקולד המריר. אני רק יודע ששוקולד חלב לא טעים לי ואצלי בבית לא תמצא קובייה אחת של שוקולד חלב".

ומה עם הנכדים? הם מקבלים את "גזירת" השוקולד המריר? מסתבר שכן. "את הנכדים אני מכבד רק בשוקולד מריר", הוא אומר. "חלקם אוהבים את זה וחלקם אוהבים שוקולד חלב. לא תיחקרתי את הנכדים מי שייך לאיזו מפלגה".

על הפרילינים החדשים שיוצרו לזכרו ועל שמו של אביו הוא אומר כי אלה "טעימים מאוד", וכשאנחנו שואלים אם הם מזכירים לו משהו מטעמה של הילדות שחווה, הוא משיב בחיוב אך מוסיף ש"הזיכרון הטעמי שלי לא עד כדי כך משוכלל", כדי לקבוע שיש בטעם המסוים הזה משהו שמזכיר בהכרח את השוקולד הספציפי שאביו היה מביא ממסעותיו המדיניים בחו"ל.