כסא התינוקת שנפגעה מזריקת האבנים
כסא התינוקת שנפגעה מזריקת האבניםצילום: TPS

בשיחה עם ערוץ 7 מספרת איילת פומרנץ, תושבת שבי שומרון, על החוויה הקשה שעברה יחד עם בעלה, אבי, ושני ילדיה הקטנים כאשר בלוק הוטח מטווח אפס על רכבם בשעת ערב מאוחרת.

החלון שמעל הילדה בת השנתיים הפך לרסיסים.

היה זה כאשר חזרה משפחת פומרנץ מאירוע שמחת בית השואבה בחומש. השעה הייתה קרוב לתשע בערב, המקום סמוך לכפר בורקא. "בין חומש לשבי שומרון ראינו צמיג בוער על הכביש. האטנו את הרכב, וכשהאטנו שמענו בום חזק שנענע את הרכב", היא מספרת. ברגע הראשון "לא הבנו אם זה ירי, זיקוק או אבן".

את רכבם מיגנו אבי ואיילת מאבנים לפני כחודש, ועם זאת הבלוק שהוטח מטווח אפס ריסק את החלון הימני, זה שמתחתיו ישבה הילדה בת השנתיים. הרסיסים חדרו פנימה ונפלו על הילדה, אך בשל המיגון הסתיים האירוע בשריטות מהרסיסים שחדרו את הרכב ונפלו על הילדה.

"זה היה פחד משתק", משחזרת איילת את התחושה. "מדובר בציר שאנחנו עוברים בו הרבה וגם אתמול עברו שם הרבה כלי רכב. לכן זה היה מפתיע". באותן שניות שאחרי הפגיעה, מוסיפה איילת ומשחזרת, מחלחלת ההבנה שנמצאים בטווח אפסי מהמחבלים ורגע אחרי האטת הרכב עד כדי עצירה מבינים שיש ללחוץ על דוושת הגז ולהימלט מהמקום. תוך כדי כך "מנסים להרגיע את עצמך כדי להרגיע את הילדים ששאלו שוב ושוב מה קרה בלחץ וברוך ה' בלי בכי".

"בעלי התעשת מהר ותפעל את האירוע מצוין, אבל ברגע הראשון זה משתק. עוצרים את הרכב ומיד ממשיכים כי אין סיבה לעצור", היא אומרת. בהזדמנות ראשונה עוצרים כדי לוודא שהילדים נושמים. "כשהילדה מתחילה לבכות אחרי הבהלה מבינים שמשהו מפריע לה" ואז מגלים את הרסיסים שחדרו את בגדי הפעוטה ושרטו אותה.

בהמשך הדרך "ראינו ג'יפ צבאי. עצרנו ודיווחנו שחטפנו בלוק. הלחץ שלנו היה להגיע לבית כדי לבדוק מה קורה עם הילדים". עוד מוסיפה איילת ואומרת: "אם לא היינו ממגנים לפני חודש היינו במקום אחר לגמרי". עוד היא מציינת כי שלוש שעות קודם לכן ספגה משפחה אחרת אבנים בקרבת מקום, וגם באירוע ההוא נפגעה תינוקת באורח קל. האירוע שלהם, היא מציינת, כלל וכלל אינו לבדו. מקרים רבים אחרים של צמיגים בוערים, אבנים ואפילו מטען דמה שהופעל הם חלק מהאיום המלווה את התנועה בצירי האזור, ועם זאת מדגישה איילת את חשיבות המשך הנסיעה בצירי הדרכים ביהודה ושומרון.