ירושלים ממגנטת אליה בימי חול המועד סוכות עשרות אלפי מבקרים מכל רחבי הארץ. ביקרנו יחד עם רבים מהם בשוק מחנה יהודה לפגוש את הסוחרים שמקבלים את פני האורחים ועושים זאת כבר שנה אחר שנה, דור אחר דור.

יצחק מ'עץ אדמה' מספר על דור שלישי שעובד בחנות, זה התחיל באביו, המשיך דרכו וכעת שני בניו ממשיכים את דרכם. ירון מ'מעדני צדקיהו' גם הוא דור שלישי לסוחרי השוק וחנותו המפורסמת קיימת במקום כבר כ-60 שנה, וכבר הוא רואה את הדור הרביעי ממשיך הלאה.

ברק, מיסד 'שוק קפה' מספר על אווירת החג שמסביב, על הלחץ שאנשים מותירים מאחוריהם כשהם מגיעים לבלות בירושלים בכלל ובשוק בפרט, ואתו סוחרים אחרים חולקים תחושות באווירה הססגונית, התוססת והמיוחדת של אחד השווקים המפורסמים בישראל, אם לא המפורסם שבהם.

"זה חג אמיתי. ירושלים זו חגיגה וברוך ה' שאנחנו יודעים לחגוג את חג הסוכות באמיתי ולא בכאילו", אומר ירון צדקיה. "בימים שני וחמישי אנשים מגיעים לכותל וכך רואים את השוק עולה על גדותיו", אומר אלמוג, מייסד מסעדת 'אורגדו' שבשוק. אחרי הכול, בסופו של יום מתקבצים כולם בשוק ליהנות מהריחות והטעמים, מוסיף ירון.

ברק מ'שוק קפה' מדגיש בדבריו שהשוק כבר מזמן אינו רק מוקד מבקרים לאורחים מהארץ ומגיעים אליו תיירים רבים מכל העולם. "אין הרבה מקומות בירושלים שהם כל כך המוניים ויש בהם קהלים שונים. המגוון האנושי כאן גדול מאוד, ילדים, תיירים, אנשים מכל הארץ".

ירון צדקיהו רואה במעמדו כדור שלישי בשוק מעמד מחייב, לא פחות, והוא מסביר: "אנחנו שומרים על השוק כבבת עינינו. אחד עוזר לשני ועיריית ירושלים עוזרת לנו להמשיך לדורות הבאים עם שוק מחנה יהודה". אלמוג מציין בהקשר זה את תמיכתה של העירייה בשיפור מראה השוק דרך עבודות גינון והרכבת העוברת בצמוד לשוק וכל אלה "משדרגים את החוויה בשוק".

על מעורבותה של העיריה בפיתוח מרכז העיר ואזור השור מספר אמיר חכמיאן, מנהל אגף קידום עסקים בעיריה שמספר על ראיית העסקים הירושלמים כלי חשוב מאוד ומרכזי בפיתוח של העיר, הן בהיבט הפיזי של המרחב העסקי בעיר והן בפן הכלכלי, ובהתאם משקיעה העירייה בעסקים לסוגיהם, אלה שמתנהלים מהבית, אלא שמנוהלים ממשרדים או מהרחוב. "אנחנו רואים תנופה אדירה, רואים אמון גדול בעיר ירושלים, ובעיקר אנחנו רואים אמון גדול במרכז העיר ירושלים, בחזרה של עסקים משמעותיים ומסעדנים מובילים למרכז ירושלים. אנחנו משקיעים הרבה תכניות ונמשיך להשקיע גם בשנה הקרובה ולטובת מרכז ירושלים ולטובת העיר כולה".