תומר בר
תומר ברצילום: דובר צה"ל

מפקד חיל האויר האלוף תומר בר הציב תאריך סופי לבחינת כשירות הטייסים ומי מהם ממשיך במילואים לאור האיומים והמחאות נגד הממשלה - כך פורסם בחדשות 13.

בתאריך בו נקב מפקד החיל, 17 באוקטובר, יכנס בר דיון של כל מפקדי הטייסות בו יידרשו לספק לו תמונת מצב של כשירות הטייסים וכן על מצב כוח האדם. וטייס שלא יחזור לטוס לאחר מכן - יסתכן בהדחה. בצה"ל אישרו את הפרטים.

התאריך הנבחר, בעוד כשבועיים, נקבע בשל תרגיל גדול שצפוי להתרחש בסוף אוקטובר בישראל בהשתתפות חילות אוויר זרים, בראשם חיל האוויר האמריקני. גם מפקדי חילות אוויר זרים יגיעו וייפגשו עם האלוף בר בישראל.

עוד דווח כי מרבית הטייסים שהפסיקו את התנדבותם עשו זאת בחודש יולי האחרון. מאז עבר זמן מה וכשירותם של הטייסים נפגעה באופן משמעותי ולכן מבקשים בצה"ל להבין מה מצב הכשירות ומי מהטייסים מתכוון להמשיך ולהתנדב.

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל בכלל, וחיל האוויר בפרט, מחוייבים להבטחת כשירות ומוכנות צה"ל. מפקדי צה"ל עומדים בקשר רציף עם אנשי המילואים, במטרה לשמור על כשירות צה"ל ולייצר תמונת כשירות מהימנה ומדויקת.
כחלק מכך, מפקד חיל האוויר הנחה על ביצוע שיחות לאנשי המילואים בחיל, שמטרתן מיפוי תמונת הכשירות של החיל והחזרת משרתי מילואים לשירות מילואים, בטרם פגיעה בכשירותם".