שר המורשת עמיחי אליהו אומר כי ליבו נשבר, כלשונו, כשראה את ההפרעות לתפילת יום הכיפורים בכיכר דיזנגוף בל אביב.

בראיון באולפן ערוץ 7 הוא מציין כי מדובר באירוע מכונן. "מצד אחד הלב נשבר ומצד שני יש כאן איזו חשיפה. אנחנו במשך שנים טענו שמי ששולטים במערכת לא מתעניינים במחיצה או לא מחיצה, רפורמה או לא רפורמה. הם פשוט מתעבים אותנו כמי שאנחנו. יש להם מתח מול היהדות ומול מדינת ישראל כמדינה יהודית. אפשר לומר שזו שנאה. מי שהולך ומלכלך על חיילי צה"ל ומספר שהם יורים בתינוקות - הוא שונא. מי שמשסה כלבים במתפללים - הוא שונא".

השר אליהו מסביר כי "יש מקומות שבהם אנחנו יכולים לשבור את השנאה - אבל אנחנו לא יכולים לתת לה לשלוט ולנווט את בית המשפט. הרפורמה הזו שאנחנו מנסים להוביל מטרתה להוציא את השנאה ממוקדי הכוח של המדינה. זו מדינה לא רק של שיקמה ברסלר, יאיר לפיד או בני גנץ שכפוף למערכת שמלבה את השנאה - אלא לכולנו".

לדעתו חלק גדול מהמצב הנוכחי נובע מניתוק מהמקורות. "לנוער יש הרבה מאוד מידע אבל הוא לא מחובר למורשת ועלול למצוא את עצמו במשבר כזה שבכל דבר קטן הוא יאיים לרדת מהארץ וללכלך על חיילי צה"ל כמו שאנחנו רואים היום. הפיתרון למשבר הגדול שאזרחי ישראל נמצאים בו הוא החיבור למורשת ולשורשים. אנחנו לא צריכים להתכופף אלא לעמוד זקופים. לא מדובר בפריץ או שליט זר שצריך לומר בוא נוריד את הראש עד יעבור זעם. אנחנו צריכים לעמוד בגב זקוף, בחיוך ובמאור פנים".

הוא מגנה את האירוע שבו תועדו יהודים יורקים על נוצרים בעיר העתיקה בירושלים. "הצלב אמנם מסמל להרבה מאוד יהודים פוגרומים שעשו בהם - אבל על גבי הדבר הזה מדובר בנזק לא נורמלי. מי מרוויח מלבזות אמונה של אדם אחר? מה הרווח בזלזול הזה? כשאתה יורק על צלב אתה גורם למישהו מהם להתקרב יותר לעם ישראל? זה נראה לי מעשה לא חכם ולא מוסרי. כל הגלות לא התנהגנו בצורה כזו ועכשיו כשחזרנו לארץ ישראל במקום לעשות קידוש ה' אנחנו יוצרים את הביזוי הזה? אנחנו צריכים להסתכל בראייה אוניברסלית איך מקרבים את כל העולם לערכים של הקב"ה ושל עם ישראל".

לשאלה לעמדתו לגבי התמיכה שלה זוכה עמירם בן אוליאל שהורשע ברצח בני משפחת דוואבשה בדומא עונה השר אליהו כי "הסוגיה של עמירם בן אוליאל מורכבת. אנחנו לא יודעים מה היה שם כי החקירה מזוהמת. מה שהיה מותר לשאול על רומן זדורוב או על עמוס ברנס - למה שאי אפשר יהיה לשאול על בן אוליאל? אנחנו הרי מדברים על שיוויון כאחד מעקרונות הדמוקרטיה".

הרגיז אותו במיוחד הרב בני לאו שתקף את הרבנים שהביעו תמיכה בעשיית דין צדק עם בן אוליאל. "הרב בני לאו, אתה מאשים רבנים שהם תומכים ברוצח? אתה מבין איזה נזק אתה גורם בעולם? אנחנו מבקשים דין צדק ואם מדובר ברוצח אז שיירקב בכלא כמו כל רוצח אחר. אתה מאשים את כל הרבנים, כולל את אבא שלי, שאנחנו תומכים ברוצח? זה ממש כמו BDS".

השר אליהו ממשיך ותוקף את הרב בני לאו במלים קשות. "הבעיה שלי היא שהרב בני לאו נראה כמוני. יש לו כיפה סרוגה כמוני. ואני אומר 'ריבונו של עולם, מסתכלים עלינו, כל היהודים הנורמליים במדינת ישראל ואומרים רגע - אתה והרב בני לאו זה אותו דבר'. אז לא, תדעו לכם, הרב בני לאו אינו מהמחנה הסרוג ואני מצטער לומר זאת בחג של סוכת שלום אבל שוב שהציבור ידע את זה".

"מבחינתי הוא לא באותו מגזר שלי, הוא לא שייך, הוא תמיד הלך נגד הרוח של המגזר, פגע בערכים שלנו, הוא היה חלק מההתנתקות, הוא הפגין נגד ראש הממשלה הזה כשעדיין אף אחד לא ידע מה יהיה פסק הדין. הוא מתרפס בפני השמאל. לא שמעתי אותו עכשיו מגנה את הפורעים ביום כיפור. אז גם אם הוא עם אותה כיפה, לבוש כמונו ומדבר בשפה מאוד יפה הוא ממגזר אחר - וחשוב לי לומר את זה לציבור הימני במדינת ישראל. אל תחברו אותנו איתו. אני בוש ונכלם במה שהוא עושה, באיפה ואיפה, בזה שהוא משמיץ את מדינת ישראל ומשמיץ את רבני מדינת ישראל. עכשיו בעולם לוקחים את הציטוט שלו ומספרים שאנחנו תומכים ברוצח בעוד שהוא מבין היטב את האמת".

לדבריו, "צריכים לעשות דין צדק בכל מצב. כשנהיה בטוחים שהמערכת לא מוטה ועניינית - אנחנו הראשונים לרצות שרוצח ישב בכלא וייענש. אבל כשמרגישים שיש איפה ואיפה, שיש חוסר נקיות ופוליטיזציה בתוך המערכת קשה להאמין. הציבור לא מאמין למערכת ואנחנו מבקשים מקצועיות ולהוציא את הפוליטיזציה".

באחרונה ביקר הרב אליהו במדינות הסכמי אברהם ויצא משם עם תובנות משמעותיות. "כשאתה מסתובב במדינות ערב השונות אתה מגלה המון כבוד למסורת היהודית ולמורשת היהודית והמון חיבה אלינו. הניסיון לתקשר איתם באמצעות שפה חילונית הוא טוב אבל דומה לעיוור צבעים שמנסה לראות בתלת מימד. כשאתה מדבר איתם בשפה אמונית, בשפה של בני אברהם, אתה מגלה שם עולם חדש של כבוד ורצון. הם רוצים לארגן משלחות של רבנים ורבניות - ולא מאלה שבורחים מהזהות שלהם - וזו בשורה גדולה. אני חושב שזו בשורה גם לעולם המוסלמי - של שלום תמורת שלום מתוך כבוד ואנחנו מאמינים בזה ומתפללים לזה כל יום".