איתמר בן גביר וקובי שבתאי
איתמר בן גביר וקובי שבתאיצילום: Yonatan Sindel/Flash90

המשטרה והמשרד לביטחון לאומי מבקשים לאפשר שימוש בירי אש חיה לעבר מפרי סדר שחוסמים כבישים בשעת חירום.

זאת, כהכנה לאפשרות של מערכה במסגרתה ערבים-ישראלים יחסמו צירי תנועה למעבר שיירות של צה"ל וכלקח "משומר החומות", כך דווח בחדשות כאן.

על פי הדיווח, גם הוועדה להקמת המשמר הלאומי עסקה בנושא וההמלצה המסתמנת שלה היא להקל בהוראות הפתיחה באש מול מפרי סדר בשעת חירום, ולא רק מול חסימת שיירות.

עוד דווח כי הבקשה של המשטרה והמשרד מגיעה 20 שנה אחרי שוועדת אור קבעה, בעקבות אירועי אוקטובר 2000, כי "ירי של אש חיה אינו אמצעי לפיזור המון". כעת, המשטרה מבקשת לפתוח מחדש את מסקנות הוועדה.

בחודשים האחרונים מתנהלים דיונים במשטרה ובמשרד לביטחון לאומי במסגרת הפקת הלקחים ממבצע "שומר החומות" והתרחיש, במסגרתו בעת מערכה בצפון ובדרום יחסמו ערבים-ישראלים צירי תנועה למעבר שיירות של צה"ל.

כיום, סל האמצעים של המשטרה לפינוי מפגינים כולל רק אמצעי אל-הרג ולשוטרים מותר להשתמש בירי חי רק במצב של סכנת חיים, כחלק מהוראות הפתיחה באש הכלליות ולא כאמצעי בסל הכלים לטיפול בהפרות סדר וחסימות צירים. במשטרה ובמשרד לביטחון לאומי מבקשים להתייחס לחסימת צירים למעבר של שיירות צה"ל כ"סיוע לאויב בשעת מלחמה", ולאפשר במקרה כזה ירי חי לעבר מפגינים, אף במצב שאין בו סכנת חיים.

טרם הוגדרו הקריטריונים למהלך, בהם השאלה בסמכות מי לאשר שימוש בירי חי ומתי, ובאיזה שלב של הטיפול בחסימה.

מהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר נמסר בתגובה כי "מרגע כניסתו של השר בן גביר לתפקיד השר לביטחון לאומי הוא חותר לשינוי הוראות הפתיחה באש של השוטרים וגם את אלה של החיילים שלטעמו מגבילות אותם ומסכנות את חייהם. השר סבור כי ישנה חשיבות רבה בשינוי ההוראות כך ששוטרנו וחיילנו יוכלו למלא את תפקידם מבלי להסתכן".

במשטרה הגיבו: "בדיון שהתקיים לפני מספר חודשים, בנושא מוכנות והיערכות משטרת ישראל לאירועי הפס"ד רב זירתיות כחלק מיישום לקחי אירועי שומר החומות, תוקף תרחיש הייחוס ונדונו גם מסקנות ועדת אור והצורך בתיקופן, לרבות השימוש באמצעים והסמכות לשימוש בירי חי. לעניין האמצעים העומדים לרשות משטרת ישראל באירועי הפרות סדר רב זירתיות או התפרעות בזמן מלחמה וחסימת צירים, שימוש בירי חי אינו נמנה בסל הכלים לאירועים מסוג אלה בשלב זה".