בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Chaim Goldberg/Flash90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' פרסם הוראה חדשה לבכירי משרדו שלא לפרסם חוות דעת מקצועיות ללא אישור מראש ממנכ"ל המשרד שלומי הייזלר, כך דווח היום (רביעי) בדה מרקר.

בדה מרקר טענו כי ההנחיה קשורה למחלוקת סביב הרפורמה ותקצוב החינוך החרדי.

עוד דווח כי קיים מתח רב בין החשב הכללי באוצר, יהלי רוטנברג, לבין ראשי אגפים אחרים — ובעיקר מול ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, יוגב גרדוס.

על פי הדיווח עיקר המחלוקת סביב ניסיון של ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, לקדם פיצוי לבעלי משכנתאות על רקע עליית הריבית באמצעות העמדת ערבויות מדינה. בפגישה בין הצדדים, גרדוס ורוטנברג התנגדו להצעה. הדיון הגיע לפתחו של שר האוצר, והוחלט כי מעתה ואילך עמדות משרד האוצר אמורות להיות מתואמות.

במכתב ששיגר שר האוצר נכתב: "אין באמור בכדי לשלול עמדות מקצועיות שונות בדיונים הפנימיים בתוך המשרד, אותם כידוע אני רואה בעין יפה ובמסגרת סיעור מוחות וחשיבה משותפת ומפרה, שבה יש מקום לכל דעה ולכל עצה או המלצה. עמדת המשרד תתגבש בדיונים בתוך המשרד על בסיס הדעות השונות, תוכרע על ידי המנכ"ל ותוצג בחזית אחידה כלפי חוץ".

בסביבת השר אמרו לערוץ 7 כי "לא מדובר בהנחיה חריגה אלא בנורמה טריוויאלית ומתבקשת במנהל תקין של כל מדינה דמוקרטית נורמלית ולפיה עמדת משרד ממשלתי מתגבשת בדיונים פנימיים בין כלל הגורמים ומוצגת בצורה אחידה כלפי חוץ על ידי השר ומנכ"ל המשרד".