בית חולים
בית חוליםiStock

11 בתי חולים ממשלתיים צפויים להודיע למשרד הבריאות, למשרד האוצר ולראש הממשלה שעליהם לנקוט בצעדים חריפים במיוחד, כדי לצמצם את היקף המשבר התקציבי אליו נקלעו - כך דווח בחדשות 12.

על פי הדיווח, מנהלי בתי החולים ישלחו מכתב למשרדי הממשלה בו יודיעו על שורת מהלכים חריפים שצפויים להינקט - ביניהם צמצום משמעותי של הפעילות הקלינית של בתי החולים עד כדי ביטול תורים לטיפולים לא דחופים, עצירת קליטת עובדים ופיטורי אחרים, הפסקת הכשרת הסטודנטים לרפואה ולסיעוד, עצירת קליטת מתמחים, הפסקת התמחויות חדשות ועצירת תשלומים לספקים.

בתי החולים שנקלעו לגרעונות גדולים הם איכילוב, שיבא-תל השומר, אסף הרופא, רמב"ם, המרכז הרפואי זיו, וולפסון, המרכז הרפואי לגליל, פוריה, הלל יפה, בני ציון וברזילי.

המשבר המדובר נוגע גם בקופות החולים הסובלות, לצד הגרעונות, גם ממחסור ברופאים. כדי להתמודד עם המחסור הגובר - בקופות מסויימות צומצם זמן התורים עד לכדי חמש דקות בלבד למטופל.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "חטיבת בתי החולים הממשלתיים במשרד הבריאות נמצאת בקשר ישיר ושוטף עם מנהלי בתי החולים ופועלת בנושא, לצד הציפייה כי בתי החולים יעמדו במסגרת התקציב שאושרה להם. המשרד פועל להבטחת מקורותיהם ולוודאות התקציבית של כלל בתי החולים, לרבות בתי החולים הממשלתיים, בשל הסכמי השכר שנחתמו לאחרונה על ידי משרד האוצר ללא שיפוי תקציבי הולם למערכת האשפוז. לצד זאת לא יתקבלו כל צעדים חד צדדיים שיפגעו במטופלים".