חתימת ההסכם
חתימת ההסכםצילום: דוברות

בכנס החלל הבינלאומי חתמו אמש (רביעי) מנהל סוכנות החלל אורי אורון ויו"ר סוכנות החלל האזארית סמאדין אסאדוב על הסכם שיתוף פעולה היסטורי ראשון בתחום החלל בין מדינת ישראל ואזרבייג'ן.

ההסכם נחתם במסגרת קונגרס האסטרונאוטיקה הבינלאומי (IAC) השנתי ויוביל לפרויקטים משותפים בתחום החלל, בהם פיתוח טכנולוגיות חלל, לוויינים, מערכות לחקר חלל (רובוטיקה, כלי רכב ומערכות אופטיות), שיתופי פעולה באקדמיה, תצפית וניטור כדור הארץ, פרויקטים בתחום החינוך ועוד.

שר החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס, אמר כי "ההסכם הוא עדות נוספת לעוצמות המדע, החדשנות ותעשיית החלל הישראלית. מעמדה הבינ"ל של ישראל הוא איתן ומתחזק כל העת. להסכם עם אזרביג׳אן משמעויות כלכליות ומדיניות חשובות ואני מברך את כל מי שעשה להצלחתו".

אורי אורון הוסיף: "חתימת הסכם ההבנות בין סוכנויות החלל מבסס ומחזק את הקשר הנרקם בין המדינות. בעידן בו תחום החלל צומח במהירות, ההסכם יאפשר למדינת ישראל לקיים שיתופי פעולה עסקיים, מחקריים ואקדמיים החיוניים לפיתוח תחום החלל בישראל".

שגריר ישראל באזרבייג'ן, ג'ורג' דיק, ציין כי עבודה משותפת של כלל הגורמים בצד הישראלי והאזרבייג'ני הובילה לחתימת ההבנות, בכוונה להרחיב את שיתופי הפעולה בעתיד הקרוב. "הקשר בין ישראל ואזרבייג'ן יעמיק ויתרחב לתחומים טכנולוגיים חדשים לטובת שתי המדינות והעמים".