הרב ישראל אריאל
הרב ישראל אריאלצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרב ישראל אריאל, ראש מכוון המקדש, מסביר בשיחה עם ערוץ 7 מדוע קיים מצוות ארבעת המינים בשבת האחרונה.

"נטלתי לולב בשבת בבית. כל אחד נוטל בביתו, לא עושים בית דין כמו בתקיעת השופר בשבת, כל אחד נוטל בביתו", מספר הרב אריאל בשיחה עם ערוץ 7.

לדבריו, "במשנה נאמר על המביא את הלולבים לבית הכנסת ביום שישי, זו משנה מפורשת, זו חלק מתקנת רבי יוחנן בן זכאי, ואחר כך בשבת כל אחד מכיר את הלולב שלו. אנשי ארץ ישראל היו נוטלים לולב בשבת: או בבית או שמביא לבית הכנסת ביום שישי וכל האנשים נוטלים".

הרב אריאל מסביר למה הדבר הופסק: "כך היה במשך 800 שנה. מה שקרה שהקהילות בארץ נכחדו וכתוצאה מהפלישה של הצרפתיים לארץ ישראל הגיעו לפה עולים חדשים מצרפת , עלייה ידועה של 300 הרבנים מצרפת, בהן רבי יחיאל מפריז ועוד תלמידי חכמים, הם הביאו איתם את מנהגי חו"ל ובאותו הזמן הפסיקו ליטול לולב בשבת. כך לאט לאט השתרש המנהג של חו"ל.

צריך לדעת שגם בצרפת, רבי אברהם מימוניאטו שחי במאה ה-13 למניינים אומר שראינו את רבותינו בעלי התוספות שנוטלים לולב בבית ולא בבית כנסת מחשש לטלטול".

לסיום מדגיש הרב אריאל את החשיבות להחזיר את מנהג ארץ ישראל כמבואר בספרו 'שופר ולולב בשבת' ומדגיש כי "בשביל לבטל את תקנת רבי יוחנן בן זכאי צריך בית דין יותר גדול מהם".