הנסיך ההולנדי ב-1969
הנסיך ההולנדי ב-1969צילום: רויטרס

נסיך הולנד, ברנהרד, היה חבר בעברו במפלגה הנאצית. המנהל לשעבר של הארכיון המלכותי, פיליפ מארשלקרוירד, סיפר כי כאשר עבר על חפציו של הנסיך ההולנדי לשעבר הוא מצא בין היתר כרטיס חברות במפלגה הנאצית עוד לפני מלחמת העולם השנייה.

לאחר בדיקות שביצעו מומחים, הודיעה ממשלת הולנד כי הכרטיס אכן היה אותנטי והנסיך ההולנדי, שנערץ על ידי רבים במדינה ונחשב דווקא כגיבור מלחמת העולם השנייה, היה חבר במפלגה הנאצית לפני פרוץ המלחמה.

עד מותו בשנת 2004, הכחיש הנסיך ברנהרד כי היה חבר במפלגה הנאצית, אולם כרטיס החברות שנמצא בכליו הוכיח כי לא אמר אמת.

כבר בשנת 1996 הודיע ג'רארד אלדרס, חוקר במכון ההולנדי ללימודי מלחמה, כי מצא תעודת המעידה על חברותו של הנסיך ההולנדי לשעבר במפלגה הנאצית, ואמר כי "הנסיך ברנהרד שיקר עד הסוף לגבי עברו הנאצי".

הנסיך ברנהרד נולד בשנת 1911 בוינה, שהייתה שייכת לאימפריה הגרמנית. כילד הוא סבל מבריאות לקויה, והרופאים לא העניקו לו סיכויים רבים לשרוד.

הוא למד משפטים באוניברסיטת ברלין, ובמהלך לימודיו הצטרף למפלגה הנאצית ואף היה חבר בארגון האס.אס אך החליט לעזוב בשנת 1934 לאחר שסיים את לימודיו.

בשנת 1936 הוא התחתן עם יוליאנה, נסיכת הולנד, שהפכה לאחר מכן למלכת הולנד. לאחר פלישת גרמניה הנאצית להולנד נמלט ברנהרד ללונדון, שם לחם כטייס קרב במלחמת העולם השנייה ואף מונה למפקד הכוחות המזוינים של הולנד.

הוא נחשב כגיבור מלחמה על ידי רבים מההולנדים, אולם כרטיס החברות שלו במפלגה הנאצית מטיל כעת צל כבד על עברו והעובדה כי שיקר על חברותו במפלגה הנאצית לאורך השנים.