חממה, שריקי, רזאל, כ"ץ וזמיר
חממה, שריקי, רזאל, כ"ץ וזמירצילום: דוד מיכאל, איתן ון לואן, נתי גולד, ראשית שיראל, לירן בר

את פרק הסיום של פרויקט החג אנחנו בוחרים לסגור עם המוזיקאים המוכרים והאהובים שחוזרים לרגע בלתי נשכח בקריירה ומשתפים מה עשה להם את החג.

בפרק האחרון מתארחים הזמרת והיוצרת ריקה רזאל, הזמר והיוצר עובדיה חממה, המוזיקאי יהודה כ"ץ, הזמר והיוצר מתי שריקי, והמוזיקאי והנגן דניאל זמיר.

שיר שאי אפשר סוכות בלעדיו

רזאל בחרה בשיר "אתה בחרתנו" והסבירה: "תמיד מרגש ומזכיר איזה מתיקות יש בתורה וכל המצוות והחגים". שריקי בחר את השיר העממי: "הרחמן הוא יקים לנו".

כ"ץ בחר בלהיט העממי "ושמחת בחגיך". חממה דווקא בחר ב"סוכה ולולב" בניגון הבבלי ו"במבטא שורשי לא מתנצל", הוא מדגיש.

זמיר מציין כי הוא לא חושב שיש כזה שיר. "סוכות לא חייב שיר, ושיר לא חייב סוכה".

מה עושה לך את שמחת החג

זמיר: "הסוכה. מת על הסוכה הזו. וגם הנענועים של הלולב. כל כך ייחודי ועמוק".

שריקי משתף: "הרגעים הראשונים מתחת לסוכה, אחרי כל העמל והטרחה". כ"ץ אומר כי "לשבת בסוכה עם המשפחה ולשיר ולנגן עם עם ישראל", זה מה שעושה לו את שמחת החג.

חממה: "חברותא טובה של מוסיקה חברים ומשפחה. שאלות של אריאל, הנכד שלי בן הארבע וחצי על סיפורי התנ"ך".

רזאל: "לגור בירושלים זה אחד החוויות הכי מדהימות, בטח בתקופה של החגים, לראות את כל עם ישראל ברחובות והמוני תיירים בכל השעות עם לולב וארבעת המינים, לראות את עם ישראל משתוקק למצוות ולחגים". היא מציינת גם את תפילות ההלל שהיא עושה בחג והקפות שניות שתוביל במוצאי החג.

מוזיקה חדשנית או העתיקה והעממית

רזאל: "המוזיקה החדשה היהודית, הז'אנר של אחים שלי יונתן ואהרון. מוזיקה עכשווית עם דיבורים ומסרים. אני אוהבת המון סוגי מוזיקה, עכשווית אבל שיש בזה תוכן ומסרים".

כ"ץ מעדיף את המוזיקה העתיקה והעממית. שריקי לעומת זאת בוחר במוסיקה חדשנית.

לדברי זמיר, "שתי הגדרות שמעידות על שטחיות שיא במוזיקה, כי יש הרבה מאוד גוונים והגדרות ויש כמעט בהכל יופי מסוים".

חממה: "אני נטוע עמוק בשורשים של כל הסגנונות בהם אני נוגע כמוסיקאי יוצר. בין הפיוט והניגון היהודי למוסיקת הרוק המערבית. בין העתיק לעכשווי. רק שיש שתי דרכים לעשות זאת. בדרך הנכונה, העמוקה, לשם שמים וכדי לבשם ולהאיר בעולם. ויש מנגד את הדרך הזולה הגסה והבהמית, לשם פרסום ותהילה כוזבים. מוסיקה טובה פשוט מערסלת את הנשמה. מוסיקה לא טובה ממש מטרידה אותי".

אירוע בלתי נשכח בקריירה

חממה חוזר ללהיט שהכי מזוהה איתו: "הקריירה שלי בנויה משירים. כל שיר הוא אירוע ממש. מפגש נשמות. לא אשכח את המפגש הראשוני שלי עם הטקסט של אנא בכוח על סגולותיו וצפניו הקבליים, ולא אשכח את המפגש שלי עם כתבי הרב קוק והגותו, מהם הלחנתי והקלטתי למעלה משישים שירים עד כה, ועוד היד נטויה".

רזאל מספרת על הקפות שניות בשנה שעברה שכבר חשבה להתייאש מחשש שהאירוע יבוטל. ברגע האחרון היא מספרת, הזמרת יעל כליפא התקשרה ובישרה לה שהאירוע יתקיים כמתוכנן. "היה פשוט מרגש. השנה אנחנו נהיה בנועם בנות בקרית משה, יהיה מדהים".

כ"ץ נזכר בנוסטלגיה בסיבוב הופעות בברית המועצות לשעבר עם רבי שלמה קרליבך. שריקי מספר: "הופעה בקהילה יהודית בארה"ב שהייתה צריכה להמשך 20 דקות שהפכו לשעתיים".

זמיר נזכר בשני אירועים: "עם מתתיהו וסטינג באצטדיון רמת גן 2006. וגם היציאה מהארון בעולם קטן' ב2020".

זמר השנה שלך

רזאל מפרגנת: "לקולגה, רוחמה בן יוסף, שהיא זמרת מדהימה ואישיות יוצאת דופן, היא מדהימה. מרגישים את אהבה שלה לעם ישראל דרך הניגונים. זכות להיות קולגה שלה".

כ"ץ בחר בישי ריבו, "יהודי יקר שמאחד את העם". שריקי בחר בבניה ברבי לזמר השנה.

חממה חותם עם חנן בן ארי ובוחר יחד עם שריקי את השיר של בן ארי "עטלף עיוור" כשיר השנה.

זמיר לא התחבר למושג 'זמר השנה' והסביר: "עוד הגדרה ילדותית ומיותרת. זה מוזיקה, לא קפיצה לגובה ולא הדיפת כדור ברזל". עבורו שיר השנה זה "ילד מטריה". "רק מהבאזז העצום שזה עשה", הסביר.