התנ"ך העתיק
התנ"ך העתיקצילום: ארדון בר חמא

ספר התנ"ך העתיק השלם ביותר שנרכש ב-38 מיליון דולר נחת הבוקר בישראל והוא יוצג לציבור בתל אביב. בין מקבליו בנתב"ג היו הזמר שולי רנד שליווה את קבלת הפנים וגיבור ישראל אביגדור קהלני.

מבצע השבתו ארצה לאחר שנות דור בהן היה שמור במחשכי מרתפים פרטיים לחזקת הציבור הרחב,היה כרוך בהשקעת משאבים ומאמצים רבים. כעת, הוא יוצג בתל אביב.

במהלך הטיסה לישראל הספר שהה בתא הטייס – המקום המאובטח ביותר במטוס, המסמל את שמירת הטייסים וצוותי האוויר על הספר.

נחיתתו בישראל חותמת סיפור מסע מרגש עד דמעות אשר החל בגילויו המפתיע בשנת 1929 והעמדתו למכירה פומבית בשנה האחרונה. הקודקס אשר מתוארך לשלהי המאה ה-9 ואשר במשך מאות שנים לא היו ידועים מצבו או גורלו, נחשף לציבור בחודש מרץ האחרון כחלק מסיור בינלאומי שקיים בית המכירות סות'ביס לקראת מכירתו.

קודקס ששון נקרא על שם בעליו המוכר ביותר בתקופתנו, דוד סלימאן ששון (1880–1942), שהחזיק באוסף הפרטי המרשים ביותר של כתבי יד עבריים ויהודיים בעולם. ששון נטה חיבה מיוחדת לספרי תנ"ך, שהיוו כמה מן הפריטים היקרים והחשובים ביותר בספרייה שלו.

קטלוג האוסף שלו, "אוהל דוד", מתחיל ומסתיים בטקסטים תנ"כיים. קודקס ששון, המכונה "ששון 1053", הוא הפריט האחרון בו: מקום של כבוד לפריט משמעותי זה בתרבות היהודית הימי-ביניימית. הקודקס הגיע למכירה פומבית מידיו של האספן הנודע יעקב (ז'אקי) ספרא.

במהלך העשורים שבהם היה הקודקס ברשותו נערכו בו בדיקות מדעיות יסודיות, אשר כללו תיארוך פחמן וקבעו כי מקורו בשלהי המאה ה-9 או בראשית המאה ה-10 לספירה. ממצא זה עלה בקנה אחד עם ממצאיהם של מלומדים וחוקרים שבחנו את הקודקס קודם לכן, ומבהיר כי גילו קרוב לזה של כתר ארם צובא המפורסם, אשר קודקס ששון מלא ושלם ממנו.