חווארה
חווארהצילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

סגן ראש המועצה האזורית שומרון דוידי בן ציון תקף אחר הצהריים (שישי) את הממשלה בעקבות המצור על תושבי גב ההר בעקבות חסימת ציר חווארה ליהודים.

"את התמונות הקשות כעת מחווארה אני מעדיף שלא לשתף, את תחושת ההשפלה שאנחנו תושבי גב ההר מרגישים אני רוצה לשתף", אמר בן ציון.

"מה שקורה כעת אצלנו זו חרפה לאומית, אני לא יודע אם אתם שם בתל אביב או ירושלים שמעתם אבל כבר כמה שעות אנחנו במצור. מחבל ניסה להרוג יהודים אתמול בחווארה, חוסל על ידי לוחמינו ועכשיו, הרשות הפלסטינית עושה לו הלוויה ממלכתית בכביש הראשי לביתנו דרך חווארה. טירוף!"

"אם יש ממשלה בישראל תשמיעי קול. הדרישה שלנו לא גבוהה מדי, אפילו פשוטה, חיי אזרחי מדינת ישראל קודמים לכל דבר אחר. הלוויה של מחבל לא יכולה לפגוע בשגרת חיי תושבים. ממשלת ישראל - אנחנו מחכים למעשים!", תקף בן ציון.

ההתפרעויות בחווארה החלו במהלך הלווייתו של המחבל לביב דמידי (19), שחוסל הלילה על-ידי צה"ל אחרי שהשליך בלוק לעבר הכוחות ולעבר רכב ישראלי במהלך עימותים.

במהלך ההלוויה חסמו כוחות הביטחון לתנועת ישראלים את הכביש שבו נערכה במשך שעות, והחסימה שוחררה רק בסביבות השעה 15:00.

הלווית המחבל כללה יידוי אבנים והבערת צמיגים ופחים, ולפי הסהר האדום כמה פלסטינים נפצעו ופונו לבית החולים.

ראש המועצה יוסי דגן הוציא הודעה לתושבי גב ההר במהלך החסימה וכתב: "סגירת הכביש בחווארה עקב הלוויית המחבל - לא מקובלת עלי בשום צורה. אני פועל בחצי השעה האחרונה מול כלל הגורמים על מנת שהציר יפונה ויפתח לתנועה".

מנחם בן שחר תקף את אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס, "המדיניות הביטחונית של האלוף פוקס פשטה את הרגל וגבתה מעם ישראל מחיר דמים יקר", אמר. "לכן הוא צריך לפשוט את המדים וללכת הביתה עכשיו".

מצה"ל נמסר כי "בהתאם להערכת המצב, ציר חווארה נסגר לתנועה באופן זמני לכמה שעות, במטרה לאפשר היערכות כוחות צה"ל במרחב ולשמור על ביטחון כלל התושבים".